Hlavní obsah
Ukrajinský premiér Oleksij Hončaruk oznámil, že podal demisi Foto: Gleb Garanich, Reuters

Ukrajinská vláda končí, parlament přijal demisi premiéra

Ukrajinský parlament na středečním mimořádném zasedání přijal rezignaci, kterou mu v úterý poslal předseda vlády Oleksij Hončaruk. Informovala o tom ukrajinská média. Demise 35letého premiéra automaticky znamená odstoupení celého jeho kabinetu.

Ukrajinský premiér Oleksij Hončaruk oznámil, že podal demisi Foto: Gleb Garanich, Reuters
Ukrajinská vláda končí, parlament přijal demisi premiéra

Očekává se, že sestavením nové vlády bude pověřen dosavadní vicepremiér Denys Šmygal. Toho jako nového šéfa kabinetu navrhl v úterý večer poslanecké skupině své strany Sluha národa prezident Volodymyr Zelenskyj.

Složení vlády se ale zřejmě výrazně obmění. Jedním z mála ministrů, kteří by měli na svém místě zůstat, je podle médií šéf resortu vnitra Arsen Avakov.

Prezident Zelenskyj v projevu na zasedání Nejvyšší rady (zákonodárného sboru) sice ocenil určité úspěchy Hončarukova kabinetu, ty však, jak zdůraznil, nestačí. Poukázal přitom na řadu nedostatků, k nimž přiřadil špatnou práci celní správy, trvající pokles průmyslové výroby, chaos kolem plateb za odběr plynu nebo problémy ve zdravotnictví.

„Je to první vláda, v níž není korupce. Ale nekrást, to je málo. Je to vláda nových tváří, ale nové tváře, to je málo. Potřebné jsou nové mozky a nová srdce,” prohlásil mimo jiné prezident.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků