Hlavní obsah
Ukrajinský voják u Slavjansku Foto: Gleb Garanich, Reuters

Ukrajina se separatisty odmítá jednat, na východě uzavřela vzdušný prostor

Ukrajinské úřady až do odvolání uzavřely vzdušný prostor pro civilní letectví nad východem země, kde pokračuje vojenská operace proti proruským separatistům. Kyjev požaduje, aby se vzbouřenci vzdali. Do té doby s nimi nebude jednat.

Ukrajinský voják u Slavjansku Foto: Gleb Garanich, Reuters
Ukrajina se separatisty odmítá jednat, na východě uzavřela vzdušný prostor

Vzdušný prostor v oblasti "protiteroristické operace" je podle informace uzavřen pro lety všech civilních letadel. Úřady toto rozhodnutí zdůvodnily potřebou zajistit "odpovídající úroveň bezpečnosti letů".

Tranzitní letecké dopravy by se opatření nemělo dotknout. Letecká služba totiž podle agentury Ukrajinski novyny uvedla, že přelety vzdušným prostorem v dané oblasti jsou možné ve výškách nad 7900 metrů.

Letecký provoz v zakázané zóně bojových operací má být obnoven až po "úplné stabilizaci situace v oblasti".

Ofenzíva pokračuje

Armáda pokračuje v ofenzívě proti rebelům. Ministr obrany Valerij Heletej v úterý prohlásil, že Kyjev se vzbouřenci nebude jednat, dokud se nevzdají. Podle víkendových zpráv se separatisté po dobytí města Slavjansku, kde měli vojenské ústředí, stáhli do Doněcku. Ten má milión obyvatel a bude pro vojsko představovat tvrdý oříšek. [celá zpráva]

Mezitím armáda obsadila další město Konsťantynivka.

Související témata

Kyjev

Foto: Profimedia.cz

Průvod demonstrantů v moskvě

Foto: STRINGER, Reuters

Boje v Doněcké a Luhanské oblasti pokračovaly i v noci na úterý. Exploze a střelba se ozývaly v Doněcku, kde by podle slibu ukrajinského prezidenta Petra Porošenka nemělo být nasazeno letectvo ani dělostřelectvo. Podle vládních zdrojů separatisté ostřelovali různá stanoviště vládních sil a zranili osm pohraničníků. V Luhansku granát zabil dva lidi v taxi.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků