Hlavní obsah

Proruští separatisté se po sobotním dobytí Slavjansku ukrajinskou armádou stáhli a takticky přeskupili v Doněcku, hlavním městě regionu. Podle ukrajinského ministra vnitra Arsena Avakova se někteří vzbouřenci vzdali, anebo se bezúspěšně pokusili uniknout tak, že se vmísili mezi civilisty.

Separatisté se po porážce ve Slavjansku přeskupili

Dobytí Slavjansku, které bylo vojenským ústředím samozvané Doněcké lidové republiky, přivítal ukrajinský prezident Petro Porošenko jako vítězství, které má velký symbolický význam. Označil ho za „počátek obratu v boji proti terorismu“. Současně však varoval před předčasnými oslavami.

Ukrajinští vojáci vyčistili Slavjansk od proruských separatistů. Ti se teď přesunuli do Doněcka.

Foto: Gleb Garanich, Reuters

Separatisté totiž stále kontrolují další oblastní centra včetně Doněcku s miliónem obyvatel. Ten může být pro armádu mnohem větším oříškem než Slavjansk, který za cenu ztrát mezi civilisty, dobývala několik týdnů.

Vzbouřenci ohlásili, že se ze Slavjansku takticky stáhli do Doněcku. Podle ministra vnitra Avakova byli ale zčásti pochytáni. Není jasné, kolika bojovníkům se podařilo Slavjansk opustit a kolik jich bylo dopadeno. Avakov uvedl, že část se jich snažila vmísit mezi civilisty a část prchala do Horlivky, ale armáda je na cestě zastavila.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Ukrajinští vojáci dobývají Kramatorsk

Video: Reuters

Ukrajinská armáda tento týden dobyla ještě dvě menší města a podle některých zpráv získává kontrolu i nad Kramatorskem. Nová fáze armádní operace v Doněcké a Luhanské oblasti následovala poté, co prezident Porošenko odmítl prodloužit příměří, které prý separatisté porušovali a armáda během něho utrpěla velké ztráty. Vzbouřenci zase vinili vládní síly, že klid zbraní nedodržují.

Krasnyi Lyman

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Separatisté mezitím svolali v Doněcku lidovou demonstraci. Rozhovory o ukončení bojů, které se původně plánovaly na sobotu, se zatím nekonají.

Související témata

Kyjev

Foto: Profimedia.cz

Průvod demonstrantů v moskvě

Foto: STRINGER, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků