Hlavní obsah
Vůdce doněckých povstalců Alexander Zacharčenko Foto: Alexander Ermochenko, Reuters

Ukrajina podle nich neexistuje. Separatisté vyhlásili stát Malorusko s metropolí Doněckem

Separatisté na východě Ukrajiny v úterý vyhlásili konec ukrajinského státu. Namísto něj podle nich vzniká stát zvaný Malorusko. Jeho hlavním městem má být Doněck, zatímco dosavadní hlavní město Kyjev prý bude už jen kulturním střediskem. O prohlášení informovala ruská agentura TASS. Ne všichni separatisté s tím ale souhlasí.

Vůdce doněckých povstalců Alexander Zacharčenko Foto: Alexander Ermochenko, Reuters
Ukrajina podle nich neexistuje. Separatisté vyhlásili stát Malorusko s metropolí Doněckem

„My, zástupci dřívějších regionů Ukrajiny, vyhlašujeme ustavení nového státu, který je nástupcem Ukrajiny. Dohodli jsme se na tom, že se nový stát bude nazývat Malorusko, protože se samotný název Ukrajiny zdiskreditoval,“ ohlásili doněčtí povstalci.

Podle jejich vůdce Alexandra Zacharčenka má vyhlášení nového federálního státu zajistit „konec občanské války a vyloučení nových obětí“.

Novým hlavním městem má být podle doněckých radikálů Doněck, zatímco Kyjev už má být jen „historickým a kulturním střediskem“.

Vlajkou nového státu má být standarta někdejšího kozáckého vůdce ze 17. století Bohdana Chmelnického.

Luhanští separatisté jsou proti

Krok podle prohlášení dohodli separatisté jednomyslně se zástupci 19 dalších administrativních oblastí Ukrajiny od Charkovské po Kyjevskou. Ukrajina má celkem 24 oblastí.

Iniciativu ovšem nepodpořili separatisté ze samozvané Luhanské lidové republiky. Jejich předáci označili krok za pochybný.

Ruskojazyčné regiony na východě Ukrajiny – Doněcký a Luhanský – vyhlásily odštěpení od Ukrajiny v roce 2014 poté, co padla vláda proruského prezidenta Viktora Janukovyče a Rusko anektovalo Krym. Eskalaci válečného konfliktu, který si vyžádal tisíce mrtvých, zastavila až druhá dohoda z Minsku z počátku roku 2015. Její naplňování ale vázne a z Donbasu jsou každý týden hlášena porušování příměří.
To, že by se Ukrajina měla nazývat Maloruskem, navrhují od nepokojů na Ukrajině Žirinovského nacionalisté v Rusku. [celá zpráva]

Související téma:

Ukrajinská vlajka (ilustrační foto)

Foto: Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků