Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Ukrajina hrozí zdí na Donbasu. Po vzoru Izraele

Postavit zeď na Donbasu, která by oddělila území ovládané proruskými separatisty od části pod kontrolou Kyjeva, se chystá Kyjev v případě, že pondělní rozhovory v Paříži o urovnání situace na východě Ukrajiny skončí bez výsledku. Řekl to poradce ukrajinského prezidenta Andrij Jermak před nadcházející schůzkou za účasti nejvyšších představitelů Francie, Německa, Ukrajiny a Ruska.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Ukrajina hrozí zdí na Donbasu. Po vzoru Izraele

„Ukrajina podnikne všechno, aby dosáhla zastavení války a nastolení míru diplomatickou cestou. Máme ale nepochybně také ,plán B‘. Ten spočívá v tom, že se postaví zeď a život půjde dál,“ řekl podle portálu Ukrajinska pravda.

Moskva: Nečekejme ihned dohodu

Na konferenci v Londýně ve čtvrtek také tvrdil, že Ukrajina „nebude ztrácet čas“. „Pokud neuvidíme připravenost Ruska směřovat k mírovému procesu a plnění minských dohod, pak budeme stavět zeď… Máme přátele a budeme přebírat jejich zkušenosti. Mám na mysli především Izrael,“ upřesnil ve čtvrtek na konferenci v Londýně.

Ruské ministerstvo zahraničí označilo Jermakovo prohlášení za „kontraproduktivní“. „Spekulace o negativních scénářích sotva prospějí setkání v Paříží,“ citoval Interfax z prohlášení. Moskva zároveň dala najevo, že se k výsledkům pondělní schůzky nechystají žádné dokumenty.

„Dohoda nebude. Nikdo neočekává žádnou dohodu – to by bylo přehnané očekávání a energicky před tím varujeme,“ odpověděl Dmitrij Peskov, mluvčí Kremlu, na dotaz ruské opoziční televize Dožď.

Hradby nedokončeny

Ukrajina se již v minulosti pokoušela postavit zeď na hranici s Ruskem. Projekt Evropská zeď předpokládal výstavbu jakýchsi hradeb, jež by zamezily pronikání těžké techniky, i ohrazení s ostnatým drátem. Konstrukce měla vzniknout nejprve v místech, kde se nebojuje, a později i na konfliktním úseku v Doněcké a Luhanské oblasti. Podle médií Kyjev investoval do projektu zhruba 1,5 miliardy hřiven (přes 1,4 miliardy korun), avšak dokončit se jej ani po pěti letech nepodařilo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků