Hlavní obsah
Trenér skotského týmu Rangers FC Steven Gerrard gestikuloval směrem ke hráči Ondřeji Kúdelovi. Foto: Andrew Milligan, Reuters

UEFA zakázala Kúdelovi zápas s Arsenalem, na který stejně ani neodjel

Evropská fotbalová organizace UEFA zakázala fotbalistovi pražské Slavie Ondřeji Kúdelovi start ve čtvrtečním zápase s londýnským Arsenalem FC. Novinkám to sdělil tiskový mluvčí UEFA. Kúdela se v předchozím zápase se skotskými Rangers dopustil urážky soupeře, který ho později obvinil z rasismu, což ale český hráč odmítá. Zatím se nejedná o finální verdikt, nýbrž o dočasné rozhodnutí na základě důkazů prima facie, tedy „na první pohled”.

Trenér skotského týmu Rangers FC Steven Gerrard gestikuloval směrem ke hráči Ondřeji Kúdelovi. Foto: Andrew Milligan, Reuters
UEFA zakázala Kúdelovi zápas s Arsenalem, na který stejně ani neodjel

Etická komise UEFA se v úterý rozhodla pozastavit Ondřeji Kúdelovi možnost nastoupit do příštího zápasu evropských pohárů. Odvolává se na článek 15 disciplinárního řádu, konkrétně na bod 4, který hovoří o „urážení hráčů či jiných účastníků zápasu”.

Mluvčí UEFA Novinkám sdělil, že se jedná o rozhodnutí založené na důkazech tzv. „prima facie”, tedy na první pohled. Zápas s londýnským Arsenalem, kterého se zákaz týká, odehraje Slavia už tento čtvrtek. Kúdela přitom ale do hlavního města Anglie kvůli zranění ani neodcestoval.

Současný verdikt zároveň nijak nepředjímá rozhodnutí, které vyšetřovatel UEFA vynese v otázce možného rasismu. Toho se týká článek 14 disciplinárního řádu.

Rasismus, nebo nedorozumění?

Kúdela čelí obvinění z rasistického chování kvůli předchozímu zápasu Evropské ligy se skotskými Rangers, kde měl jednomu z hráčů tmavé pleti Glenu Kamarovi údajně říct, že je „zasr.... opice” (fucking monkey). „Řekl mi, abych mlčel a poté řekl: 'Vteřinku, kamaráde'. Poté ke mně přišel, zakryl si ústa, naklonil se mi k uchu a řekl: 'Seš zas.... opice, ty to víš, že seš',” stojí v Kamarově oficiálním prohlášení.

Kúdela toto nařčení odmítá, i když přiznal, že Kamaru hrubě urazil. Podle českého stopera ovšem mělo jít „pouze” o urážku „zasr ... chlape” (fucking guy). Skotský klub ale této verzi nevěří, protože taková urážka nedává v angličtině smysl.

Celá událost měla mít dohru ještě po zápase, kdy měl Kamara za přítomnosti několika svědků včetně delegáta UEFA Kúdelu fyzicky napadnout.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků