Hlavní obsah
 

Turecká volební komise trvá na platnosti lístků, opozice vyzvala k zrušení výsledků

Obálky i hlasovací lístky vydané volební komisí k nedělnímu referendu v Turecku jsou platné bez ohledu na to, zda byly označeny razítkem. Řekl to v pondělí šéf volební komise (YSK) Sadi Güven, který se snažil vysvětlit spory kolem platnosti lístků. Opoziční strany o výsledcích pochybují a vyzývají k jejich zrušení.

 
Turecká volební komise trvá na platnosti lístků, opozice vyzvala k zrušení výsledků

Návrh na zásadní ústavní změny v referendu prošel podle ještě neoficiálního výsledku většinou 51,4 procenta hlasů. Opozice ovšem žádá přepočtení části hlasů a poukazuje na to, že komise uprostřed hlasování oznámila, že do výsledku započítá i lístky, na nichž nebyla její oficiální razítka.

Stockholmské centrum pro svobodu (SCF) upozornilo, že rozhodnutí odporuje tureckému volebnímu zákonu. Podle něj mají být lístky před hlasováním označeny, aby mohly být považovány za platné. Další článek tohoto zákona říká, že lístky bez označení platné nejsou.

Podle SCF pracovníci volebních komisí za normálních okolností spočítají obálky i lístky před hlasováním a razítkem jich označí přesně tolik, kolik jmen je na volebním seznamu jejich okrsku.

Güven ale v neděli prohlásil, že platné budou všechny lístky, i ty bez razítek, pokud se neprokáže, že pocházely z jiného místa než z volební místnosti. Problém je také razítko, jímž voliči na lístcích označovali buď slovo ano, nebo ne. Byl na něm výraz volba, ale v provincii Hatay dostali lidé razítko se slovem ano. Tato razítka sice byla později stažena a nahrazena správnými, avšak značky se slovem ano byly podle SCF nalezeny ve 159 hlasovacích urnách.

Güven v pondělí novinářům v Ankaře řekl, že rozhodnutí o započítání neoznačených lístků bylo vydáno na poslední chvíli, ale ne poprvé. Vláda prý podobný krok schválila už v minulosti. Už v neděli tvrdil, že rozhodnutí padlo ještě předtím, než se hlasy začaly sčítat.

Podvody a stížnosti

Poslanec opoziční Lidové republikánské strany (CHP) Utku Çakirözer v pondělí řekl, že jeho strana vznese k výsledům námitky nejprve u místních volebních komisí, než se obrátí na ústřední volební komisi. „Nyní je výsledek pochybný,“ řekl.

Podle CHP sčítání hlasů provázely podvody. Její místopředseda Bülent Tezcan řekl, že je strana připravena podat stížnost k tureckému ústavnímu soudu, pokud to bude třeba, pak i k Evropskému soudu pro lidská práva.

Na stejnou instituci se chce obrátit i Prokurdská Lidová demokratická strana (HDP) , pokud volební komise rozhodnutí o platnosti neoznačených lístků neodvolá.

„Ty volební lístky nejsou podvržené, není důvod k pochybnostem,“ trval na svém Güven.

Na sociálních sítích začaly kolovat videozáznamy pochybného hlasování. Na jednom je vidět představitele obce vhazovat do urny několik lístků najednou, na dalším bylo vidět označování lístků v automobilu, přičemž hlasování mimo volební místnost není povoleno. HDP odhaduje, že tři až čtyři procenta hlasů je zmanipulovaných. V pondělí se k referendu mají vyslovit mezinárodní pozorovatelé.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků