Hlavní obsah
 

Z tureckých letovisek evakuují turisty, ohrožují je požáry

Turecké pobřeží Egejského moře nadále sužují požáry, které se již rozšířily i k některým letoviskům, například Mugla a Antalya. Evakuovány byly tisíce lidí. Někteří přitom museli uniknout z hotelů obklíčených ohněm na lodích.

 
Z tureckých letovisek evakuují turisty, ohrožují je požáry

Kvůli živlu již v zemi přišli o život čtyři lidé a desítky utrpěly zranění. Hasiči bojují s asi 50 ohnisky, převážně na jihozápadě země.

Situace je nejhorší v turisticky oblíbených provinciích Mugla a Antalya, kde je v posledních týdnech extrémní sucho. U města Bodrum odřízly plameny dva hotely od zbytku pevniny a pobřežní stráž z nich musela za pomoci místních rybářů evakuovat asi 4000 lidí.

Snímek z pláže u města Marmaris

Foto: Umit Bektas, Reuters

Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže do této oblasti moc Čechů nejezdí. České kanceláře tak zatím nemusí přijímat žádná opatření ve vztahu k turistům, kteří mají na dovolenou teprve odletět, ani přímo na místě. V celém Turecku je podle něj s cestovními kancelářemi mezi šesti až osmi tisíci Čechů.

Ačkoliv jsou letní požáry v Turecku běžné, ty letošní se podle vědců z meteorologické služby EU Copernicus vyznačují nevídanou intenzitou, podle vědce Marka Parringtona až čtyřikrát vyšší, než kdy badatelé zaznamenali. "Ta čísla jsou oproti posledním 19 letům mimo měřítko," prohlásil a dodal, že kouř z požárů se nyní přesouvá přes Egejské moře směrem ke Kypru.

Agresivita požárů překvapila i řadu místních, někteří z nich podle listu The Guardian přišli o obydlí i celá stáda skotu. "Tohle není normální. Bylo to jako v pekle," řekl o živlu místní farmář, který při útěku před plameny sám málem zemřel.

Podle řady vědců stojí za výjimečnými požáry změny klimatu, kvůli nimž je oblast sušší a zažívá větší vedra, než tomu bývalo v minulosti. Někteří ministři turecké vlády pak přišli se spekulacemi, že požáry úmyslně zakládá separatistická Strana kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara považuje za teroristickou organizaci. Nepředložili však pro svoje domněnky žádné důkazy.

Pobřeží Turecka sužují požáry

Foto: Kaan Soyturk, Reuters

Ve většině jižní Evropy budou panovat velmi vysoké teploty ještě v průběhu následujícího týdne a podle některých předpovědí by mohly padat i rekordy. V Ankaře a na dalších místech v Turecku bude zřejmě až o 12 stupňů více, než je dlouhodobý srpnový průměr.

Žena se snaží zastavit plameny.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků