Hlavní obsah
Ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg Foto: Jan Handrejch, Právo

Tsunami tu nehrozí, Temelín dostavíme, odbyl Schwarzenberg Rakušany

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg rakouskému magazínu Profil v břitkém rozhovoru plném špílců a ostrých odpovědí potvrdil, že Česká republika trvá na dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Není podle něj důvod se bát podobné katastrofy, jaká v roce 2011 po ničivé vlně tsunami postihla japonskou elektrárnu Fukušima.

Ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg Foto: Jan Handrejch, Právo
Tsunami tu nehrozí, Temelín dostavíme, odbyl Schwarzenberg Rakušany

"Podívejte se, poslední tsunami, kterou Čechy zažily, se udála asi před 500 milióny let, a my nečekáme žádné další ani v příštích několika tisících letech," odpověděl Schwarzenberg na otázku, zda se má dostavba uskutečnit i přes fukušimskou tragédii.

K nedávné návštěvě americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové, která v Praze lobovala za americko-japonskou společnost Westinghouse, řekl, že považuje za samozřejmé, že se každý šéf diplomacie zasazuje za firmy své země.

Vedle Westinghousu se o zakázku na stavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína za 200 až 300 miliard korun uchází také českoruské Konsorcium MIR.1200 a francouzská Areva, která sice byla ze soutěže vyřazena, ale odvolala se proti tomu.

Podívejte se na mapu, nejste Švýcaři

V rozhovoru zveřejněném na internetu došlo také na současnou vlnu korupčních skandálů, která zasáhla Rakousko a která podle redaktorů ukazuje na poměry, jež doposud panovaly spíše ve východoevropských zemích EU. "Kam myslíte, že patří Rakousko? Podívejte se na mapu. Vídeň leží na východ od Prahy. Rakousko by se mělo konečně smířit s tím, kam patří, a ne si namlouvat, že je Švýcarskem. To je iluze," reagoval na tvrzení rakouských novinářů šéf české diplomacie.

Mluvil i o svých šancích

Schwarzenberg hovořil také o svých šancích na úspěch v přímé volbě. Na otázku, zda jej novináři již brzy budou moci oslovovat jako prezidenta, odpověděl nejprve stručně "uvidíme", pak ale vyjádřil přesvědčení, že by měl ještě větší šance před dvěma lety, než se na jeho přízni podepsala hospodářská krize a úsporná opatření vlády.

Uvedl ale, že je přesvědčen, že příští český prezident bude vstřícnější vůči Evropské unii než současná hlava státu Václav Klaus.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků