Hlavní obsah
Předseda strany SYRIZA Alexis Tsipras Foto: Fotis Plegas G, Reuters

Tsiprasova levicová formace SYRIZA vede nad řeckou pravicí

Řecká levicová formace SYRIZA bývalého premiéra Alexise Tsiprase získala v poslední sérii průzkumů veřejného mínění před nedělními předčasnými parlamentními volbami náskok před nejsilnější pravicovou stranou Nová demokracie (ND). Podle agentury Reuters měla v šesti zveřejněných průzkumech ND navrch jen v jednom případě, SYRIZA vedla v ostatních, přičemž v posledním dokonce o 2,5procentního bodu.

Předseda strany SYRIZA Alexis Tsipras Foto: Fotis Plegas G, Reuters
Tsiprasova levicová formace SYRIZA vede nad řeckou pravicí

Podle Reuters by vývoj podpory pro formaci SYRIZA mohl dávat zapravdu Tsiprasovi, který zastává názor, že většina doposud nerozhodnutých či mlčících voličů je připravena se nakonec přiklonit k jeho straně.

Ani možnému vítězi voleb žádný z průzkumů nedává šanci na zisk více než zhruba 28 procent hlasů, přičemž pro dosažení většiny v 300členném parlamentu je zapotřebí při započtení bonusu 50 poslaneckých míst přibližně 38 procent hlasů.

Nová vláda se tak bude muset opírat o podporu koalice více stran. Tříprocentní hranici volitelnosti překročí jako potenciální partneři proevropští liberálové a socialisté a patrně i centristé.

Do parlamentu se dostanou i tradiční odpůrci Evropské unie. Na třetím místě za formací SYRIZA a ND se zhruba šesti procenty hlasů by měli skončit neonacisté ze Zlatého úsvitu. Svoje poslance mají jisté i komunisté.

Naopak Lidová jednota, což jsou odpadlíci ze strany SYRIZA, kteří hlasovali proti přijetí nového záchranného programu, vstup do parlamentu nemají jistý stejně jako Tsiprasovi koaliční partneři, Nezávislí Řekové, kteří se již v minulosti odpojili od Nové demokracie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků