Hlavní obsah

Třináctiletá chce sama obeplout svět, úřady jsou proti

Třináctiletá Holanďanka Laura Dekkerová chce sama na své jachtě obeplout zeměkouli. Její rodiče ji v tom podporují, sociální úřad si ale nemyslí, že je to dobrý nápad. Požádal proto soud, aby mu dívku svěřil do dočasné péče.

Třináctiletá chce sama obeplout svět, úřady jsou proti

Soud v Utrechtu má o osudu podniku Dekkerové rozhodnout v pátek. Dívka tvrdí, že v případě neúspěchu požádá o novozélandské občanství. Na Novém Zélandu se narodila během plavby rodičů kolem světa. Její otec, Holanďan, se později s matkou Němkou rozvedl a dcera zůstala s ním.

Dekkerová by se v případě obeplutí zeměkoule stala nejmladším člověkem, kterému se to podařilo. Tvrdí, že o sólové plavbě snila od svých deseti. Zástupce sociálního úřadu Richard Bakker řekl agentuře AP, že je to vzhledem k věku dítěte irelevantní argument a naznačil, že se dívka spíše silně identifikuje se svým otcem, jenž je zkušeným námořníkem.

 

Nemá zkušenosti, aby předvídala problémy a možné krize, které ji čekají
z editorialu deníku De Volkskrant

 

Odborníci varují, že plavba by kromě fyzické zátěže a bezprostředního ohrožení představovala i značnou psychickou zátěž vzhledem k tomu, že by Dekkerová trávila dlouhé měsíce o samotě. To by mohlo poznamenat její další emoční vývoj. Navíc by nechodila do školy a musela se vzdělávat sama.

Dekkerová plánuje vyplout v září, přičemž by jí cesta měla trvat dva roky. Za špatného počasí prý bude odpočívat v přístavech.

Rekord během měsíce překonal další 17letý

Minulý měsíc se nejmladším člověkem, který sám obeplul svět, stal 17letý Zac Sunderland z Kalifornie. Plavbu uskutečnil za 13 měsíců, přičemž ho mimo jiné cestou ke Kokosovým ostrovům pronásledovali piráti.

Ve čtvrtek však Sunderlanda překonal jen o pár měsíců mladší Brit Mark Perham. Na cestě byl od poloviny listopadu a své 17. narozeniny oslavil uprostřed Indického oceánu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků