Hlavní obsah
Vakcíny společnosti AstraZeneca Foto: Janos Vajda, ČTK/AP

Tři norští zdravotníci byli po očkování AstraZenekou hospitalizováni kvůli krvácení

Tři norští zdravotníci, kteří se nedávno nechali očkovat vakcínou proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, jsou hospitalizováni kvůli krvácení, krevním sraženinám a nízkému počtu krevních destiček, informovala v sobotu agentura Reuters. Norský institut veřejného zdraví podle agentury AFP uvedl, že souvislost aktuálního stavu těchto tří pacientů s vakcínou zatím nebyla prokázána, situaci ale označil za vážnou.

Vakcíny společnosti AstraZeneca Foto: Janos Vajda, ČTK/AP
Tři norští zdravotníci byli po očkování AstraZenekou hospitalizováni kvůli krvácení

Používání vakcíny AstraZeneca Norsko zastavilo ve čtvrtek poté, co stejný krok učinilo Dánsko kvůli zprávám o výskytu závažných případů krevních sraženin u několika osob, jimž byla vakcína podána. K těmto dvěma zemím se později přidal například Island, Bulharsko či Rumunsko.

„Zda tyto případy mají souvislost s vakcínou, nevíme,” řekl dnes podle agentury Reuters Sigurd Hortemo z Norského institutu veřejného zdraví. Hortemo sdělil, že hlášenými případy se bude zabývat Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).

„Mají velmi neobvyklé symptomy - krvácení, krevní sraženiny a nízký počet krevních destiček,” upřesnil Steinar Madsen ze stejného norského úřadu. „Nebereme to na lehkou váhu,” doplnil. Všichni tři pacienti jsou mladší 50 let.

AstraZeneca uvedla, že z analýzy dat shromážděných na základě 17 milionů aplikovaných dávek nevyplynulo, že by očkování její vakcínou zvyšovalo nebezpečí plicní embolie, hluboké žilní trombózy nebo trombocytopenie, tedy stavu, kdy má pacient snížené množství krevních destiček. „Hlášené počty takovýchto projevů po očkování vakcínou proti covidu-19 od AstraZeneky nejsou větší než počet těchto případů, který by se přirozeně vyskytl v neočkované populaci,” sdělila mluvčí společnosti. Tyto vedlejší účinky podle ní nebyly pozorovány ani během klinických testů.

EMA čtvrteční rozhodnutí Dánska pozastavit očkování přípravkem od firmy AstraZeneca označila za preventivní opatření a uvedla, že v současnosti nic nenasvědčuje tomu, že za případy krevních sraženin stojí očkování. S podáváním vakcíny od společnosti AstraZeneca se podle EMA může pokračovat. Podle pátečního vyjádření mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Harrisové je přípravek od firmy AstraZeneca excelentní a není důvod, proč ho nepoužívat.

Na možné problémy s vakcínou firmy AstraZeneca poukázalo v posledních dnech také Rakousko. Jednu z šarží přestala země používat poté, co jedna z naočkovaných zdravotních sester z nemocnice ve městě Zwettl zemřela v důsledku vážných problémů se srážením krve a druhá byla ve vážném stavu s plicní embolií.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků