Hlavní obsah
Alexej Torubarov Foto: helpaman.org

Torubarov, kterého chtěl před vydáním do Ruska zachránit Kalousek, je volný

Soud v povolžském Volgogradu úterý propustil z vazební věznice podnikatele Alexeje Torubarova, kterého v květnu Česká republika vydala k trestnímu stíhání do Ruska. Důvodem propuštění bylo překročení doby, po kterou lze podle ruských zákonů stíhaného bez soudu držet ve vazbě.

Alexej Torubarov Foto: helpaman.org
Torubarov, kterého chtěl před vydáním do Ruska zachránit Kalousek, je volný

Tisková mluvčí Ministerstva zahraničí ČR Johana Grohová Právu potvrdila, že Torubarov byl podle údajů naší moskevské ambasády propuštěn. Tím podle ní padá žádost ruským úřadům o umožnění návštěvy ve vazbě. „Pracovníci zastupitelského úřadu se chystají pana Torubarova kontaktovat, aby od něj získali svědectví o podmínkách vazby,“ dodala Grohová.

Podnikatel byl v Rusku obviněn z vydírání důstojníka tajné služby a podvodů, Torubarov naopak tvrdí, že ho vydírala ruská tajná služba, policie a mafie. V ČR žádal o azyl, ale na základě mezinárodního zatykače skončil ve vazbě a byl do Ruska vydán.

Kauza rozhádala české politiky

Torubarovova kauza rozhádala české politiky, ministr financí Miroslav Kalousek chtěl dokonce zastavit jeho odlet z Prahy do Ruska a nařídil personálu pražského letiště postavit před ruský letoun cisternu. Rodina podnikatele kvůli vydání podala trestní oznámení na ministra spravedlnosti Pavla Blažka. Ministr se hájí tím, že vydání povolil v souladu s trestním řádem a poté, co extradici schválily krajský, vrchní i Ústavní soud.

Novou nadějí pro stíhaného ruského podnikatele může být zákon o amnestii pro osoby poprvé odsouzené za ekonomické trestné činy, který v úterý schválila Státní duma.

Amnestie se vztahuje i na podmíněně odsouzené, podezřelé či obviněné, pokud uhradili způsobenou škodu. Podmínkou také je, aby se delikventi nedopustili násilí, ani jím nevyhrožovali. Odhaduje se, že po vyhlášení amnestie vyjde z věznic 3000 až 10.000 vězňů. K naplnění zákona budou mít úřady lhůtu šesti měsíců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků