Hlavní obsah
Demonstrace proti reformám zdravotnictví v Moskvě Foto: Alexander Zemlianichenko, ČTK/AP

Tisíce Rusů protestovaly proti škrtům ve zdravotnictví

Tisíce lidí protestovaly v Moskvě a dalších městech proti zdravotnickým reformám ruské vlády, které zahrnují propouštění a plány na uzavření některých nemocnic. O počtu demonstrantů informovala BBC. Podle webu The Moscow Times se jen demonstrace v ruské metropoli zúčastnilo přes tisíc zdravotníků.

Demonstrace proti reformám zdravotnictví v Moskvě Foto: Alexander Zemlianichenko, ČTK/AP
Tisíce Rusů protestovaly proti škrtům ve zdravotnictví

Podle některých médií jde o největší sociální protest v Rusku za poslední roky. Kritici reformy tvrdí, že ji úřady prosazují kvůli soukromým ziskům.

Zdravotnické reformy zahájil Vladimir Putin po svém návratu do prezidentského úřadu v roce 2012. V poslední době ale vyvolaly větší vlnu odporu poté, co se ukázalo, že jen v Moskvě má být zavřeno 28 nemocnic a počet míst ve zdravotnictví má být snížen o sedm tisíc. Nemocnic je v současnosti v ruské metropoli zhruba sedmdesát.

Úřady prohlašují, že změny ještě nejsou definitivní. Autoři reformy ale zdůrazňují, že kroky, které zvýší efektivitu současného zdravotnického systému, jsou nezbytné.

Symbolická rakev jako výraz pohřbu zdravotnictví při protestech v Moskvě

Foto: Alexander Zemlianichenko, ČTK/AP

Zatímco moskevská policie tvrdí, že nedělního protestu se zúčastnilo na 1500 osob, kameraman agentury Reuters odhadl počet demonstrantů na dvojnásobek a rozhlasová stanice Echo Moskvy informovala o 4000 účastnících.

Bylo mezi nimi mnoho lékařů a zdravotníků, mimo jiné s plakáty "Lékaři a pacienti, spojte se" či "Zastavte výprodej našeho zdraví".

Podle ruských tiskových agentur se podobné protestní akce o víkendu uskutečnily i v Petrohradě, Vladivostoku, Nižním Novgorodu a dalších městech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků