Hlavní obsah
 

Tisíce Poláků se loučily se zavražděným primátorem Gdaňsku

Rodina, přátelé, nejvyšší ústavní činitelé a desetitisíce Poláků se v sobotu rozloučili se zavražděným primátorem Gdaňsku Pawlem Adamowiczem. Obřadu v bazilice Nanebevzetí Panny Marie se účastnilo kolem 3500 lidí. Okolí kostela a přilehlé ulice v centru města zaplnilo podle odhadu policie kolem 45 tisíc lidí, kteří se přišli rozloučit s oblíbeným politikem, napsala agentura DPA.

 
Tisíce Poláků se loučily se zavražděným primátorem Gdaňsku

Mezi smutečními hosty byl prezident Andrzej Duda, bývalý prezident Lech Walesa, premiér Mateusz Morawiecki, předseda Evropské rady Donald Tusk, členové vlády, stovky starostů a primátorů z celé země, z Německa přicestoval německý exprezident Joachim Gauck. V prvé řadě v bazilice usedla vdova po zavražděném Magdalena Adamowiczová a jeho dvě dcery ve věku 15 a osm let.

Zleva dcera zavražděného Antonina, vdova Madalena and bratr Piotr Adamowicz v bazilice Nanebevzetí Panny Marie.

Foto: Agencja Gazeta, Reuters

Vzhledem k omezené kapacitě úřady zajistily přímý přenos z obřadu na osm obřích obrazovek. Stejnou možnost sledovat pohřeb měly i tisíce obyvatel Varšavy, Poznaně, Vratislavi či dalších měst.

Poslední rozloučení sledovaly tisíce lidí nejen v Gdaňsku ale i v dalších polských městech, na snímku je Krakov.

Foto: Agencja Gazeta, Reuters

V bazilice šlo o teprve čtvrtý pohřeb od roku 1945. Pozůstalým poslal kondolence a růžence papež František.

Vdova vyzvala, aby lidé nepřinášeli na obřad květy a svíčky, ale raději přispěli na charitu. Na závěr obřadu poděkovala za soustrast. „Věřím, že Pawel bude s námi navždy. Věřím, že skončí vlna nenávisti,“ uvedla v emotivním vystoupení. Vybídla krajany i ke zpytování svědomí za postoje v dobách, kdy její muž byl terčem útoků a pomluv.

Přestat být lhostejný vůči otravování života země jedem nenávisti, pohrdání a lží v ulicích, politice, médiích a i v církvi apeloval i někdejší disident, duchovní Ludwik Wiśniewski. „Člověk budující svou kariéru na lži nemůže zastávat vysoké funkce v zemi a od této chvíle na to budeme dbát,“ zdůraznil a kostelem zazněl potlesk.

Pohřeb zavražděného primátora Gdaňsku Pawla Adamowicze

Foto: Wojtek Strozyk, ČTK/AP

Adamowicz byl primátorem Gdaňsku od roku 1998. Patřil k politikům vstřícným vůči sexuálním menšinám i migrantům. Kvůli tomu býval častým terčem tvrdých útoků ze strany představitelů národně konzervativního Práva a spravedlnosti (PiS), které v Polsku vládne od roku 2015, i médií blízkých této politické formaci.

Politika pobodal minulou neděli na charitativní akci útočník, který je momentálně ve vazbě a psychiatři zkoumají jeho zdravotní stav. Politik ještě v neděli podstoupil pětihodinovou operaci srdce, ale v pondělí svým zraněním podlehl. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků