Hlavní obsah
Protesty v Berlíně Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Tisíce lidí protestovaly v Berlíně proti koronavirovým omezením

Asi 15 tisíc lidí vyrazilo do centra Berlína na demonstraci proti restrikcím platným v souvislosti s pandemií nemoci covid-19. Takové shromáždění dělá úřadům starosti kvůli možnému šíření infekce, protože demonstranti mezi sebou nedodržovali bezpečné rozestupy, ani si nenasadili roušky, informují místní média.

Protesty v Berlíně Foto: Fabrizio Bensch, Reuters
Tisíce lidí protestovaly v Berlíně proti koronavirovým omezením

Lidé nesli transparenty s nápisy jako „Koronavirus, falešný poplach”, „Jsme nuceni nosit náhubky” nebo „Přirozená imunita místo očkování”. Podle agentury DPA někteří z nich na lidi s ochranou nosu a úst pokřikovali „Roušky dolů”.

Žádné větší incidenty se na shromáždění zatím nestaly, policie účastníky důsledně oddělovala od těch, kdo přišli dát najevo svůj nesouhlas s protestem. „Pryč s nácky,” křičeli lidé při protidemonstraci.

Protestující

Foto: Christian Mang, Reuters

Protest odpůrců protikoronavirových opatření svolali organizátoři pod heslem „Konec pandemie - den svobody”. Agentura DPA připomíná, že Den svobody je název propagandistického filmu režisérky Leni Riefenstahlové o sjezdu Hitlerovy strany NSDAP v roce 1935.

Agentura AP napsala, že na podobných demonstracích konaných v Německu v poslední době se scházela různorodá společnost: od vyznavačů spikleneckých teorií až po stoupence pravicových populistů.

Protesty v Berlíně

Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Německu se díky tvrdým restrikcím na jaře podařilo pandemii covidu-19 zbrzdit, v poslední době ale nových případů přibývá, za poslední den jich bylo 955, v předchozích dnech 870 a 902. Institut Roberta Kocha (RKI) ve čtvrtek varoval před příchodem druhé vlny epidemie a upozornil, že za nárůstem počtu případů stojí nezodpovědné chování lidí, kteří nedodržují epidemická opatření. V Německu se koronavirem zatím nakazilo 209 653 lidí, 9148 z nich komplikacím spojovaným s covidem-19 podlehlo.

Maska morového lékaře

Foto: Christian Mang, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků