Hlavní obsah
Margaret Thatcherová na konferenci toryů v roce 1990 Foto: Profimedia.cz

Thatcherová si vylepšovala znělost hlasu pastilkami proti kašli

Recept někdejší britské premiérky Margaret Thatcherové na výrazný a autoritativní hlas byl překvapivě jednoduchý: pastilky proti kašli.

Margaret Thatcherová na konferenci toryů v roce 1990 Foto: Profimedia.cz
Thatcherová si vylepšovala znělost hlasu pastilkami proti kašli

Thatcherová dokázala svými projevy uhranout posluchače a bezpočet politiků se snažil imitovat jasnost a intenzitu její mluvy. Nyní kurátoři muzea Victoria & Albert odhalili tajemství premiérčina pronikavého tónu: při přípravě první veřejné expozice kolekce oděvů z šatníku Thatcherové našli v kapse sáčka, jež měla na sobě na konferenci konzervativců v roce 1987 v Blackpoolu, dvě malé pastilky proti kašli.

Šlo o mentolovo-lékořicové bonbóny Nipits, oblíbenou značku, jež se poprvé objevila na trhu už v roce 1921 se sloganem „Rozjasní hlas a vyčistí hrdlo“.

Je známo, že politička před soubojem o vedení strany v roce 1975, v němž porazila Teda Heatha, podstoupila speciální hlasový trénink, aby její hlas zněl méně ječivě a naopak více dominantně a pevně. Už podstatně méně lidí však vědělo, že na vylepšení hlasu používala Thatcherová právě pastilky proti kašli, napsal deník The Daily Telegraph.

Kombinace s tréninkem

„Napřed jsme si nebyli jisti, o co jde, ale po dalším zkoumání jsme zjistili, že to jsou bonbóny Nipits,“ řekla Claire Wilcoxová, kurátorka oddělení módy muzea.

„Vzhledem k častým veřejným projevům musela baronka Thatcherová o hlas dobře pečovat, aby byl velmi zřetelný,“ dodala.

Šaty jako nástroj

Pastilky se našly v kapse modrého vlněného kostýmku od jednoho z jejích oblíbených návrhářů – firmy Aquascutum. Týž kostým na sobě měla Thatcherová v roce 1987, když šla odevzdat svůj hlas ve všeobecných volbách, v nichž zvítězila. Šlo o její třetí vítězství v řadě. Kostým patří do kolekce šesti obleků, které muzeu letos věnovali premiérčini potomci Mark a Carol i vnoučata.

„Jako silná žena v převážně mužském prostředí využívala svou garderobu jako strategický nástroj k navození důvěry a pocitu autority,“ podotkla Wilcoxová ke sbírce.

Sama Thatcherová ve svých pamětech z roku 1993 napsala: „Zájem o šaty jsem měla stejně jako většina žen. Zároveň však bylo mimořádně důležité, aby dojem, který budím, odpovídal té či oné politické příležitosti.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků