Hlavní obsah
Soudní dvůr EU v Lucemburku Foto: Profimedia.cz

Test sexuální orientace je zásah do soukromí azylanta, rozhodl soud EU

Žadatelé o azyl nemohou být podrobeni psychologickému testu, podle něhož by úřady zjistily, zda o své sexuální orientaci nelžou, a potřebují mezinárodní ochranu, rozhodl Soudní dvůr Evropské unie. Provedení testu představuje podle soudu nepřiměřený zásah do soukromí žadatele o azyl a porušuje Listinu základních práv a svobod, napsal server týdeníku Die Zeit s odkazem na výnos soudu.

Soudní dvůr EU v Lucemburku Foto: Profimedia.cz
Test sexuální orientace je zásah do soukromí azylanta, rozhodl soud EU

Problém kolem testů soud řešil v souvislosti s případem Nigerijce, který v roce 2015 požádal v Maďarsku o azyl a žádost zdůvodnil tím, že se obává pronásledování kvůli své homosexualitě. Maďarské úřady jeho žádost odmítly, protože vyšetření nepotvrdilo jím uváděnou sexuální orientaci.

Muž se odvolal k maďarským soudům s tím, že testy závažně porušují jeho práva a neumožňují posoudit věrohodnost jeho sexuální orientace. Maďarský správní soud se na unijní soud obrátil s žádostí o rozhodnutí, zda je možné, aby maďarské úřady řešily prohlášení žadatele o azyl na základě odborného psychologického posudku.

Soud rozhodl, že úřady mohou nařídit odborné posudky, ale ty musejí být v souladu se základními právy dotyčného, napsal Die Zeit.

Posudek není nutný

„Ačkoli je k provedení takových testů formálně nutný souhlas dotčené osoby, není tento souhlas nutně svobodný – je vynucen tlakem okolností, v nichž se žadatel nachází,“ uvedl unijní soud.

Podle soudu psychologický posudek není nezbytný k posouzení tvrzení žadatele o azyl ohledně jeho sexuální orientace. Úřady by k podobnému rozhodování měly mít dostatečně kvalifikované pracovníky, kteří při řešení věci mohou vycházet mimo jiné ze soudržnosti prohlášení a věrohodnosti posuzované osoby.

Národní orgány podle soudu EU nemohou své rozhodnutí o pravdivosti tvrzení žadatele o azyl zakládat jenom a pouze na závěrech odborného posudku a pokládat je za závazné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků