Hlavní obsah
 

Terorista převlečený za Santa Clause střílel v klubu v Istanbulu, nejméně 39 mrtvých

Na oblíbený noční klub Reina na břehu Bosporského průlivu v evropské části Istanbulu zaútočil během silvestrovské noci střelec. Na místě bylo nejméně 39 mrtvých včetně 16 cizinců a desítky zraněných. V době střelby bylo v klubu 700 až 800 lidí. České úřady nemají informace, že by mezi oběťmi byli čeští občané. Podle istanbulského guvernéra Vasipa Sahina šlo o teroristický útok. Zatím se k činu nikdo nepřihlásil, pachatel uniká.

 
Terorista převlečený za Santa Clause střílel v klubu v Istanbulu, nejméně 39 mrtvých

K útoku došlo kolem půl druhé ráno místního času, uvedla BBC. Podle guvernéra Sahina ho má na svědomí jeden pachatel s automatickou puškou, který předtím, než vstoupil do klubu, zastřelil policistu a jednoho civilistu.

„Jakmile se dostal do klubu, zahájil palbu na lidi, kteří oslavovali příchod nového roku,” řekl Sahin.

Zranění po teroristickém útoku

Foto: Stringer, Reuters

Někteří lidé v panice skákali do vody, aby se před palbou zachránili. Útočník byl převlečený za Santa Clause. Svědci ho podle tiskové agentury Dogan slyšeli „vykřikovat něco v arabštině”.

Některá média s odvoláním na svědky informovala, že atentát měli na svědomí dva střelci, oficiální místa však mluví jen o jednom.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Terorista převlečený za Santa Clause střílel v klubu v Istanbulu

Video: AP, Reuters

Zatím není zcela jasné, co se stalo s teroristou. Média v noci informovala, že by mohl být stále v klubu. Na místo přijel pyrotechnik a speciální policejní složky, které budovu obklíčily a chystaly se k zásahu.

Nad ránem turecký ministr vnitra Süleyman Soylu uvedl, že pátrání po teroristovi pokračuje.

Turecké úřady na atentát uvalily informační embargo a povolily domácím médiím zveřejňovat jen oficiální vyjádření vládních představitelů.

Okolí klubu je uzavřeno

Foto: Stringer, Reuters

Klub, kde k útoku došlo, je velmi oblíbený mezi istanbulskými vyššími kruhy, často ho navštěvují umělci, celebrity, fotbalové hvězdy.

Incident se odehrál ve chvíli, kdy v Istanbulu platí zostřená bezpečnostní opatření kvůli obavám z teroristických útoků. Během silvestrovské noci dohlíželo ve městě na pořádek 17 tisíc policistů.

Sanitky u klubu, kde řádili střelci

Foto: Stringer, Reuters

Útok v Istanbulu ostře odsoudili světoví politici jako „odporný teroristický čin“. Americký prezident Barack Obama vyjádřil soustrast pozůstalým obětí a nabídl turecké vládě pomoc při vyšetřování.

Šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová na Twitteru napsala: „Rok 2017 začal útokem v Istanbulu. Naše myšlenky jsou s oběťmi a jejich blízkými. Budeme pokračovat v práci na tom, abychom takovým tragédiím předcházeli“.

Účast vyjádřil i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Strašlivý začátek roku 2017 v Istanbulu. Soucítím s rodinami oběti tohoto odporného zločinu,“ napsal na Twitteru.

Istanbul a Ankara se v loňském roce staly terčem několika teroristických útoků, za nimiž stál buď takzvaný Islámský stát, nebo kurdští povstalci. Celkem při nich zahynulo více než 180 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků