Hlavní obsah
Německá policie. Ilustrační foto Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Syřan žijící v Německu chtěl obelstít Islámský stát, odsedí si dva roky

Dva roky ve vězení stráví devětatřicetiletý Syřan, jenž po Islámském státu žádal peníze na teroristické útoky, které ale podle soudu nikdy neměl v úmyslu spáchat. Zhruba pětimiliónovou částku si chtěl nechat. Německý soud pro jeho zamýšlenou lest neměl pochopení a poslal ho za mříže za pokus o podvod. V pátek o tom informovala agentura DPA.

Německá policie. Ilustrační foto Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters
Syřan žijící v Německu chtěl obelstít Islámský stát, odsedí si dva roky

„Obviněný nebyl ani schopen, ani ochoten spáchat avizované útoky,“ konstatoval v pátek soudce Bernd Wagner v odůvodnění, proč nevyhověl návrhu žalobce, jenž žádal deset let za přípravu teroristických útoků.

Soudce však nevyhověl ani žádosti obhájce, který naopak žádal zproštění viny v plném rozsahu. Advokát se proto na místě odvolal.

Nic u něj nenašli

Nezaměstnaný Hasan A., který žil ve městě Saarbrücken u hranic s Francií, navázal kontakt s militanty z Islámského státu prostřednictvím internetu ve zvláštní chatovací místnosti. Žádal 180 tisíc eur (více než 4,7 miliónu korun) na zakoupení auta a trhaviny ke spáchání masakru. Útoků v Německu nebo sousedních zemích sliboval spáchat hned několik.

Bezpečnostní složky elektronickou komunikaci Syřana zachytily a provedly u něj razii. Nic, co by nasvědčovalo tomu, že je Hasan A. zradikalizovaný muslim, ani tomu, že by chystal útok, však nenašly. Soud proto uvěřil verzi obviněného.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků