Hlavní obsah
Ahmad Hámid u soudu Foto: MTI

Syřan odsouzený za násilí na hranicích, byl propuštěn a bude deportovaný

Syřan Ahmad Hámid byl v sobotu podmíněně propuštěný z věznice ve městě Tiszalök a bude deportovaný z Maďarska. „Než mu vystaví potřebné dokumenty bude pod dohledem cizinecké policie. Poté bude letecky deportovaný ze země,“ uvedla agentura MTI.

Ahmad Hámid u soudu Foto: MTI
Syřan odsouzený za násilí na hranicích, byl propuštěn a bude deportovaný

Syřan byl propuštěn po uplynutí dvou třetin trestu, do něhož se započítala i vyšetřovací vazba. Hámid byl loni v září odsouzen k pěti letům vězení za účast na násilném proniknutí migrantů na maďarské území, k němuž došlo 16. září 2015 na srbsko-maďarském hraničním přechodu Horgoš–Röszke.

Hámid u soudu opakovaně tvrdil, že je nevinen a násilností se nezúčastnil. „Nejsem terorista. Nechtěl jsem porušit maďarské zákony,” tvrdil u soudu Syřan. U odvolacího soudu se za svůj čin dokonce omluvil.

Hámid byl původně odsouzen k sedmiletému trestu za terorismus, ale odvolací soud trest o dva roky snížil. Soud Hámida zároveň vyhostil na deset let z Maďarska.

Soud s Ahmadem Hámidem

Foto: MTI

Skupina migrantů zaútočila 16. září 2015 na hraniční přechod Horgoš–Röszke a snažila se dostat ze Srbska na maďarské území. Útočníci kameny napadli policisty, kteří proti nim použili vodní dělo a slzný plyn. Při incidentu bylo zraněno 15 maďarských policistů a přes 100 migrantů. Hámid měl vyzývat migranty pomocí megafonu k útoku a opakovaně házet kameny na zasahující policisty.

Hámida, který sám předtím žil už 10 let zcela legálně na Kypru, zadrželi po třech dnech od incidentu v maďarském městě Győr. Syřan tvrdí, že chtěl jen dostat do bezpečí na území Evropské unie členy své rodiny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků