Hlavní obsah

Summit EU a Ruska se uskuteční 21. a 22. května

Český velvyslanec v Moskvě Miroslav Kostelka v úterý oznámil, že příští summit Evropské unie a Ruska se uskuteční 21. a 22. května v Rusku. Místo bude upřesněno.

Summit EU a Ruska se uskuteční 21. a 22. května

V minulosti se hovořilo, že by se summit mohl konat v Kazani, Omsku či Irkutsku, ale Rusové si mohou zvolit i jiné místo. Předchozí summity s EU pořádali v Samaře na Volze či naposledy v Chanty-Mansijsku na Sibiři.

Poslední summit se konal vloni v listopadu v Nice ve Francii, takže nyní je řada na Rusku.

Česko toto pololetí Evropské unii předsedá. Není však zatím jasné, zda na vrcholné schůzce s Ruskem bude předsedající zemi unie reprezentovat premiér Mirek Topolánek, který nedávno v Moskvě pobýval ve snaze odblokovat dodávky ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu, anebo prezident Václav Klaus.

V Nice se Rusko a EU dohodly na obnovení jednání o příští strategické smlouvě, zmrazené po srpnovém rusko-gruzínském konfliktu o Jižní Osetii. Diplomaté se pak následující měsíc sešli v Bruselu. Vyjednávání vede za EU hlavně Evropská komise.

Pozorovatelé očekávají, že jednání budou velmi složitá a mohou trvat i několik let. Jejich zahájení dlouho blokovalo Polsko a pak Litva.

Spory se čekají hlavně v oblastech, jako je energetika, obchod a také definice společných hodnot. Prubířským kamenem pak bude hlavně respektování lidských práv.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků