Hlavní obsah
 

Strženou sochu otrokáře nahradila v Bristolu socha demonstrantky bojující proti rasismu

V rámci protestů hnutí Black Lives Matter svrhli minulý měsíc demonstranti v anglickém Bristolu sochu otrokáře Edwarda Colstona do řeky Avony. Na původním piedestalu se pak ve středu objevila socha nová, na které je znázorněna jedna z demonstrantek. Ani tato socha však zatím nemá místo jisté. Upozornila na to CNN.

 
Strženou sochu otrokáře nahradila v Bristolu socha demonstrantky bojující proti rasismu

Dílo vytvořil britský umělec Marc Quinn, který se nechal inspirovat fotografií ze sociální sítě, jež zachycuje demonstrantku Jenu Reidovou ve chvíli, kdy si stoupla na prázdný piedestal a zdvihla pravou ruku zaťatou v pěst.

„Jeden můj kamarád mi na Instagramu tu fotku ukázal. Hned mě napadlo, že by bylo skvělé, kdybych ve stejné poloze vytvořil její sochu,“ uvedl Quinn.

„Cítil jsem, že takový silný moment musím zhmotnit,“ dodal. Díky sociálním sítím poté kontaktoval Reidovou, která souhlasila se spoluprací.

Quinn své dílo oficiálně nazval A Surge of Power (Jen Reid) 2020, v překladu do češtiny Nárůst síly (Jen Reid) 2020. Socha, kterou autor vytvořil z černé pryskyřice, však v parku v Bristolu nejspíš vydrží jen dočasně. Umělec totiž její vztyčení neprodiskutoval s místními úřady.

Pokud nakonec bude muset socha pryč, nabídne ji Quinn k prodeji. Případný výtěžek plánuje věnovat dvěma charitám, které podporují zařazení černošské historie do školních osnov.

Hnutí Black Lives Matter, které se snaží poukazovat na nerovný přístup institucí k lidem tmavé barvy pleti, funguje už od roku 2013, do celosvětového povědomí se však dostalo až po demonstracích proti rasismu, které odstartovaly na konci května letošního roku.

Stalo se tak v souvislosti se smrtí černocha George Floyda v americkém Minneapolisu. Floyd zemřel poté, co mu při zásahu skoro devět minut klečel na krku bělošský policista, i když si muž stěžoval, že nemůže dýchat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků