Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš (ANO) Foto: Vít Šimánek, ČTK

Střet zájmů je otázka výkladu předpisů, odpověděl Babiš eurokomisaři

Otázka údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli Agrofertu je věcí výkladu nových evropských předpisů. Babiš to napsal v dopise eurokomisaři pro rozpočet Güntheru Oettingerovi. V dopise, jehož kopii má ČTK k dispozici a který nese pondělní datum, premiér také připomněl, že vláda začátkem měsíce na základě prvotní právní analýzy dospěla k závěru, že vše je v souladu s českými i evropskými předpisy.

Premiér Andrej Babiš (ANO) Foto: Vít Šimánek, ČTK
Střet zájmů je otázka výkladu předpisů, odpověděl Babiš eurokomisaři

Z interního dokumentu právní služby Evropské komise před časem vyplynulo, že Babiš se z pohledu článku 61 unijního finančního nařízení, které platí od letošního srpna, nachází ve střetu zájmů. Podle právníků EU má totiž zájem na ekonomickém úspěchu Agrofertu, který převedl do svěřenských fondů, a jako premiér má možnost ovlivňovat rozhodování spojené s využíváním fondů přicházejících z evropského rozpočtu.

Oettinger v této souvislosti zaslal dopis české vládě. Babiš mu odpověděl, že stanovisko Evropské komise budou zkoumat právníci českého kabinetu.

Eurokomisař Günther Oettinger

Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Babiš rovněž Oettingera ujišťuje, že Česká republika bude dodržovat své povinnosti vyplývající z členství v EU a že "osobně podnikne takové kroky, aby všechny jeho aktivity byly plně v souladu s evropskou legislativou". Slíbil, že v záležitosti možného střetu zájmů bude s Evropskou komisí úzce spolupracovat.

Evropský parlament bude hlasovat o prošetření dotací pro Agrofert

Už čtvrtý návrh usnesení ohledně dotací pro Agrofert předložila v europarlamentu frakce Zelených. Žádá prošetření zákonnosti dotací Agrofertu za dobu, kdy byl Andrej Babiš ve vládě. O rezoluci se bude hlasovat ve čtvrtek. Ve středu večer bude v europarlamentu probíhat rozprava s tématem Střet zájmů a ochrana evropského rozpočtu: případ České republiky.

Europoslanci budou debatovat o vazbách mezi českým premiérem a skupinou Agrofert v návaznosti na zveřejnění analýzy právní služby komise, podle níž je Babiš ve střetu zájmů podle nových unijních pravidel platných teprve od srpna. [celá zpráva]

Český premiér dlouhodobě jakýkoli střet zájmů odmítá.

Čtyři návrhy

Europoslanecké frakce dosud zveřejnily čtyři návrhy možného usnesení, které chtějí adresovat Evropské komisi. Početně nejsilnější klub evropských lidovců požaduje, aby komise zastavila možnost čerpání dotací Agrofertem až do doby, než budou okolnosti Babišova vztahu k firmě prošetřeny a případ vyřešen. Žádá rovněž, aby EK prověřila zákonnost přidělování dotací Agrofertu od chvíle, kdy se Babiš stal členem české vlády.

Návrh usnesení Zelených, kteří bod na program EP prosadili, mimo jiné komisi vyzývá, aby evropské dotace pro Agrofert prověřila také s ohledem na starší pravidla o střetu zájmů. Komise by podle textu návrhu měla též europarlamentnímu výboru pro rozpočtovou kontrolu předložit všechny dokumenty, které by mohly mít souvislost s možným střetem zájmů českého premiéra, ale také ministra zemědělství Miroslava Tomana.

Svůj návrh zveřejnili i liberálové, do jejichž klubu patří také politici Babišova hnutí ANO. Text jejich usnesení volí výrazně mírnější jazyk a vyzývá Česko, aby se plně podřídilo novým pravidlům a podniklo všechna "nutná opatření" k vyřešení situace, která může "být objektivně vnímána jako střet zájmů".

Poslední dosud zveřejněný návrh z dílny sjednocené evropské levice nabádá komisi mimo jiné k tomu, aby prošetřování případu svěřila úřadu pro boj proti podvodům OLAF. Ten řešil již kauzu dotací pro farmu Čapí hnízdo, která je rovněž spojována s osobou Andreje Babiše.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků