Hlavní obsah
 

Stovky Slováků demonstrovaly proti fašismu

Přes tisíc lidí se v Bratislavě zúčastnilo pondělního pochodu proti fašismu. V reakci na šokující průnik extremistické strany Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko do parlamentu se podobná akce konala také v Banské Bystrici.

 
Stovky Slováků demonstrovaly proti fašismu

Účastníci bratislavského pochodu s názvem Antifašistická mobilizace - Nikdy neprojdete! se vydala z Náměstí Slovenského národního povstání k památníku holocaustu a pokračovala zpět na náměstí SNP.

„Je to velmi smutné, že ve slovenském parlamentu budou sedět fašisté. Měli by být postaveni mimo zákon,“ řekla Novinkám studentka Zuzana, která držela nad hlavou transparent s přeškrtnutým hákovým křížem.

„Jsem z toho smutný, že se tato strana dostala do parlamentu. Přežil jsem holocaust a zažil jsem na vlastní kůži, co je fašismus. Mnozí lidé, kteří tuto stranu volili, ani nevědí, o co tomuto člověku jde. To, že ho pan prezident nepřijal, považuji za velmi sympatické. Není to urážka voličů, ale je to postoj pana prezidenta k představitelům, kteří šíří antihumánní a intolerantní myšlenky,“ řekl Novinkám čestný předseda Ústředního svazu židovských náboženských obcí na Slovensku Pavel Traubner.

Účastníci bratislavské demonstrace proti fašismu

Foto: Ivan Vilček, Právo

„Za Slovenského štátu jsme tu už podobné strany měli a víme, kam to vedlo. Věřím, že Slováci se neonacistům dokážou postavit,“ uvedla organizátorka pochodu Alena Krempaská z Institutu lidských práv.

Účastníci bratislavské demonstrace proti fašismu

Foto: Ivan Vilček, Právo

„Je nepřijatelné, že Marian Kotleba se dostal do parlamentu. Ve společnosti to vyvolá velké problémy,“ podotkl předseda Strany romské unie František Tanko.

Kotlebovu stranu volilo přes 200 000 lidí a v sobotních volbách získala přes osm procent hlasů.

Účastníci bratislavské demonstrace proti fašismu

Foto: Ivan Vilček, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků