Hlavní obsah
Vyprahlý londýnský Hyde Park Foto: Paul Hackett, Reuters

Stovky obětí horka v Británii

Vlna horka v Británii si za poslední dva týdny mohla vyžádat až několik set obětí. Uvedly to britské úřady, ovšem bez přesných čísel. Země také zažívá jedno z nejsušších období za poslední století, kdy nádrže s pitnou vodou klesly na rekordně nízkou úroveň.

Vyprahlý londýnský Hyde Park Foto: Paul Hackett, Reuters
Stovky obětí horka v Británii

Vedra si podle britských zdravotnických úřadů vyžádala za poslední dva týdny "několik set úmrtí navíc". "I když jsou to velmi předběžné údaje, podle odborníků může být vedro příčinou některých z nich," uvedl o víkendu mluvčí Agentury na ochranu zdraví. Připomněl, že vlna horka v roce 2003 si v Británii vyžádala 2000 až 3000 obětí a v celé Evropě na 30 000.

Tentokrát byly nejvyšší teploty kolem Londýna a na jihovýchodě Anglie. Pro Británii netypicky slunečné počasí bez deště sice ocenili návštěvníci tenisového turnaje ve Wimbledonu nebo hudebního festivalu v Glastonbury, ale v mnoha oblastech se to odrazilo v nedostatku vody.

Ten je patrný na první pohled v londýnských parcích, kde se jindy sytě zelená tráva proměnila v zažloutlý suchopár. Některé řeky mají asi pětinu stavu vody oproti normálnímu stavu v tomto období a agentura na ochranu životního prostředí musela zachraňovat ryby uvízlé ve vyschlých ramenech řek. Odborníci z agentury tak převáželi na 19 místech v Anglii a Walesu pstruhy, lososy a úhoře do míst, kde řeky mají dostatek vody.

Podle meteorologů patřilo prvních šest měsíců k nejsušším za poslední století. V Británii spadlo za tu dobu 362 milimetrů deště. Tak malé srážky byly naposledy zaznamenány ve stejném období v roce 1953 a nižší jen v roce 1929 (276 milimetrů). Vodárenské společnosti ve Skotsku i v Anglii proto vyzvaly občany k šetření vodou. Na severozápadě Anglie kolem Manchesteru a Liverpoolu úřady zakázaly kropení zahrad hadicemi, mohou používat jen konve. Stejně tak nesmí lidé využívat hadice při mytí aut, musí si vystačit s kýblem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků