Hlavní obsah

Stovky migrantů v Řecku se daly na pochod. Věří fámě, že otevřou hranici

Kvůli fámě, že se otevírá hranice mezi Řeckem a Severní Makedonií, se daly v Řecku do pohybu stovky migrantů, kteří se chtějí dostat dál do Evropy, především do Německa. Došlo i na střety s policií. Informuje o tom server týdeníku Focus a agentura DPA.

Stovky migrantů v Řecku se daly na pochod. Věří fámě, že otevřou hranici

První střety mezi policií a migranty se odehrály u tábora běženců Diavata poblíž Soluně, kde se snažili migranti prorazit policejní bariéry a pochodovat na sever k hranici.

Policie zatím použila ke zvládnutí davu pepřový sprej, slzný plyn a ohlušující granáty, uvedla agentura DPA.

Migranti zablokovali hlavní nádraží v Aténách

Foto: Costas Baltas, Reuters

Na hlavním nádraží v Aténách byla přerušena doprava, protože běženci obsadili koleje a žádali, aby byly přistaveny autobusy, které by je odvezly do tábora Diavata, napsal server týdeníku Focus.

Tam se během posledních dvou dnů shromáždilo asi 2000 migrantů včetně rodin s dětmi, kteří se k severní hranici chystají. Střeží je policie, která jim v pochodu brání.

Policie uvedla, že někteří migranti v uprchlickém táboře Diavata používali ženy a děti jako jakýsi předvoj, který měl donutit policisty, aby nezasahovali. Někteří běženci měli na policisty házet kameny.

Policie tvrdí, že migranti využívají ženy a děti, aby byly předvoj a domnívají se, že bezpečnostní složky proto nezasáhnou.

Foto: Giannis Papanikos, ČTK/AP

„Je to lež, že bychom se chystali otevřít hranice. To se nestane,“ řekl řecký ministr pro migraci Dimitris Vitsas. Běžencům vzkázal, aby se vrátili, protože zprávy o otevřených hranicích jsou lživé.

Děti prý migranti používají jako štít proti policistům

Foto: Giannis Papanikos, ČTK/AP

Také v Turecku zamířila více než tisícovka migrantů k hranicím s Řeckem kvůli nepodloženým zprávám, že jsou nyní otevřené. Policie u hranic zadržela asi 1200 lidí, napsala agentura Reuters.

U tábora Diavata se shromáždily především rodiny s dětmi, kteří se snaží dostat z Řecka do střední Evropy.

Foto: Giannis Papanikos, ČTK/AP

Na vrcholu migrační krize zhruba před třemi lety byl podél hranic mezi Řeckem a Severní Makedonií vybudován hraniční plot. Na začátku roku 2016 byla uzavřena cesta, která vede z Řecka přes Severní Makedonii, Srbsko a Maďarsko do Střední Evropy. Tato trasa měla přezdívku balkánská cesta a v období 2015 a 2016 přes ni dorazilo do Německa přes milion migrantů.

Policisté použili slzný plyn a pepřový sprej na potlačení protestů.

Foto: Giannis Papanikos, ČTK/AP

Když země EU balkánskou trasu začátkem roku 2016 uzavřely, migranti se v Řecku začali hromadit. Teď jich tam je registrováno asi 60 tisíc.

Střety mezi migranty a policisty u tábora Diavata

Foto: Alexandros Avramidis, Reuters

Běženci se začali na sever Řecka stahovat před několika dny, kdy se začala šířit po Facebooku zpráva, že úřady otevřou hranici se Severní Makedonií, pokud by byla v obležení uprchlíků mířících do střední a západní Evropy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků