Hlavní obsah
 

Statisícová demonstrace proti sňatkům homosexuálů vyústila v násilí

Nejméně 150 000 Francouzů protestovalo v neděli v Paříži proti schváleným sňatkům homosexuálů. Pořadatelé uvádějí miliónovou účast. Zadrženo bylo 96 radikálních odpůrců sňatků homosexuálů, protože část účastníků se odmítla rozejít, útočila na policisty nebo obsadila soukromé pozemky.

 
Statisícová demonstrace proti sňatkům homosexuálů vyústila v násilí

Průvod šel po třídě Esplanade des Invalides. I přes varování francouzského ministra vnitra a obav z násilí s sebou někteří z účastníků pochodu vzali také děti. Demonstranti mávali charakteristickými růžovými a modrými vlajkami. Někteří vedli osly.

Teenageři protestují proti sňatkům homosexuálů

Foto: Stephane Mahe, Reuters

Na závěr protestu propukly potyčky mezi policisty a radikálními odpůrci sňatků homosexuálů vyzbrojenými holemi v rukou. Policie chtěla jejich pochod zastavit a použila i slzný plyn. Násilnosti však nebyly tak prudké jako při předchozích demonstracích, přesto bylo zatčeno 96 lidí. Úřady do ulic poslaly celkem 4500 policistů.

Francouzští policisté zadrželi mladíka na závěr protestu proti sňatkům homosexuálů.

Foto: Stephane Mahe, Reuters

Akci provázelo napětí také kvůli úterní sebevraždě ultrapravicového aktivisty a esejisty Dominiqua Vennera. Zastřelil se v katedrále Notre-Dame v Paříži poté, co nechal poslední vzkaz na internetovém blogu. Agituje v něm proti imigrantům a "odpornému" zákonu legalizujícímu sňatky homosexuálů.

Závěr pařížského pochodu proti sňatkům homosexuál

Foto: Stephane Mahe, Reuters

Politický ráz protestu

Krajně pravicoví demonstranti také vyvěsili transparent na sídlo vládnoucí Socialistické strany, na kterém vyzvali současného prezidenta Françoise Hollandea k odchodu.

Protesty tak podle agentur upozorňují na nespokojenost s prezidentem. V čele jednoho průvodu šel šéf konzervativní opoziční strany UMP Jean-Francois Cope. Poslanec za UMP Jacques Myard uvedl, že zákon umožňující sňatky lidí stejného pohlaví byl prosazen silou. Pokud prý jeho strana ve volbách zvítězí, zruší ho.

Mladí odpůrci sňatků homosexuálů čelí slznému plynu.

Foto: Laurent Cipriani, ČTK/AP

V průvodu kráčela i šéfka ultrapravicové opozice Marine Le Penová.

Večerní střety odpůrců sňatků homosexuálů s policiíé

Foto: Laurent Cipriani, ČTK/AP

Podle průzkumu ale více než polovina Francouzů podporuje zákon, který umožňuje sňatky lidí stejného pohlaví. Více než 70 procent se jich pak domnívá, že demonstrace by měly skončit. Protestující doufají, že i když se jim nepodařilo zákon zablokovat, podaří se jim prostřednictvím demonstrací alespoň zastavit nebo zpomalit přijetí dalších zákonů, které mají umožnit párům stejného pohlaví asistovanou reprodukci nebo adopce.

Nědělní průvod odpůrců sňatků homosexuálů byl v Paříží masový.

Foto: Thibault Camus, ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků