Hlavní obsah
Srbský prezident Boris Tadić Foto: Stevan Lazarevic, Reuters

Srbský prezident připustil možnost rozdělení Kosova

Srbský prezident Boris Tadić poprvé připustil, že pokud selžou snahy Bělehradu připojit území bývalé srbské provincie Kosovo zpět k Srbsku, bude Srbsko uvažovat o možném rozdělení tohoto nejmladšího evropského státu.

Srbský prezident Boris Tadić Foto: Stevan Lazarevic, Reuters
Srbský prezident připustil možnost rozdělení Kosova

Kosovo vyhlásilo přes odpor Srbska nezávislost letos v polovině února. Od té doby se spekuluje, že jednou z možností řešení kosovského problému by bylo rozdělení země mezi většinové Albánce a menšinové Srby.

"Jsem připraven o takové variantě uvažovat, pokud se všechny ostatní možnosti vyčerpají," uvedl Boris Tadić na dotaz, zda by vláda podpořila rozdělení Kosova. Prezident je tak vůbec prvním vysoce postaveným srbským politikem, který se o takové alternativě veřejně zmínil.

Představitelé Kosova dělení země jednoznačně odmítají. "Náš vzkaz všem, kteří navrhují rozdělení Kosova, zní, že Kosovo nadobro ztratili," řekl agentuře DPA předseda kosovského parlamentu Jakub Krasniqi.

Kosovo
Kosovo jednostranně vyhlásilo nezávislost na Srbsku 17. února. Nový stát od té doby uznalo na 50 zemí, včetně České republiky. Srbsko naopak samostatné Kosovo odmítá a dál ho považuje za součást svého území, na straně Bělehradu stojí například také Rusko.

Na území dvoumiliónového Kosova žije 90 procent albánských a deset procent srbských obyvatel. Převážná většina Srbů obývá sever země, který hraničí se Srbskem. Tamější Srbové si vytvořili vlastní samosprávu a požadují připojení k Srbsku. Centrální kosovská vláda na ně nemá prakticky žádný vliv, jakékoli další posouvání hranic ale striktně odmítá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků