Hlavní obsah

Srbové volí mezi nacionalisty a proevropskými demokraty

V neděli se konají v Srbsku předčasné parlamentní volby - 6,6 miliónu srbských voličů bude rozhodovat i o budoucím směřování země, zda zamíří k Evropské unii, či převládne-li v zemi radikální nacionalismus. Volby také mohou rozhodnout o osudu Kosova.

Srbové volí mezi nacionalisty a proevropskými demokraty

Hlasy pro 250 poslanců Skupštiny totiž ukážou, nakolik je srbská veřejnost ochotna vypořádat se se ztrátou Kosova, jehož formální nezávislost je na spadnutí.

Hra o Kosovo

Kosovská karta je tak vůbec nejdůležitějším nástrojem volebního boje a právě na ní se štěpí názory politických stran na budoucnost Srbska. Tradičně nejradikálněji vystupuje Srbská národní strana (SNS), kterou z věznice OSN v Haagu dosud řídí Vojislav Šešelj.

Strana, jež dosud s 29 procenty vede předvolební průzkumy, odmítá dialog s Prištinou o uspořádání Kosova, které zůstává od roku 1999 pod protektorátem OSN.

V těsném závěsu za ní je Demokratická strana (DS) prezidenta Borise Tadiče navazující na prozápadní kurz svého někdejšího lídra a zavražděného premiéra Zorana Djindjiče. Kandiduje za ní Ružica Djindjičová, vdova po zavražděném premiérovi, která až doposud žila v ústraní. V průzkumech má o tři procenta méně.

O tom, kam se ale vydá Srbsko, může rozhodnout třetí nejsilnější strana. Demokratická strana Srbska (DSS) premiéra Vojislava Koštunici. Jeho postoje jsou však hádankou. Koštunica sice nedávno v plamenném projevu vyzval k obraně Kosova, na druhou stranu nacionální kartu rozehrává spíše z populistických důvodů a pro Unii je víceméně spolehlivým partnerem pro dialog.

Koštunica chce větší příspění EU

Premiér často Brusel vyzývá k větší zaangažovanosti ve prospěch Srbska. "Kdyby EU vysílala pozitivnější signály, spousta problémů by se řešila snadněji," řekl. V předčasných volbách se podle všeho Koštunicovi nepodaří resuscitovat stávající menšinový kabinet s umírněnými nacionalisty ze Srbského hnutí obnovy a Nového Srbska, v němž byla původně také liberální strana G17 Plus.

Rýsuje se ale právě nová koalice Koštinici s Tadičovými demokraty. Nabízí se však také krizový scénář. "Pokud socialisté posbírají dostatek hlasů a uzavřou pakt se SNS, mohlo by se Srbsko dostat do nepříjemné izolace," potvrdil rádiu B92 politolog Dušan Janjič.

O 250 poslaneckých křesel se uchází dvacítka politických stran. Volební místnosti se otevřou v sedm hodin ráno a uzavřou v osm hodin večer. První odhady výsledku se očekávají ještě před nedělní půlnocí.

Nedělní hlasování by mohlo "vyčistit" parlament od menších seskupení, která nezískají ani pět procent hlasů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků