Hlavní obsah
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Foto: Andrew Kravchenko, Reuters

Spirála sankcí se roztáčí, Ukrajina zvažuje zastavení dodávek ruského plynu

Ukrajinská vláda se chystá zavést sankce proti 172 ruským občanům a 65 ruským firmám a zvažuje další opatření. Mimo jiné nevylučuje, že by se sankce mohly dotknout i přepravy ruského plynu, který přes Ukrajinu proudí dále do Evropy. V pátek to uvedl premiér Arsenij Jaceňuk, uvedly agentury Reuters a Interfax.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Foto: Andrew Kravchenko, Reuters
Spirála sankcí se roztáčí, Ukrajina zvažuje zastavení dodávek ruského plynu

„Nemáme prostě na výběr,“ prohlásil Jaceňuk k připravovaným protiopatřením poté, co Rusko ve čtvrtek oznámilo, že zakazuje tranzitní lety ukrajinských letadel přes svoje území. „Není pochyb o tom, že Rusko bude pokračovat v kurzu, který na Ukrajině nastolilo před desetiletím tím, že zakázalo ukrajinské zboží, omezilo spolupráci a nastolilo tlak a vydírání,“ dodal Jaceňuk.

Osoby a firmy, které ukrajinská vláda navrhuje zařadit na sankční seznam, jsou spojovány s podporou anexe Krymu, terorismu a narušování územní celistvosti Ukrajiny, uvedl Jaceňuk. Parlament podle něj bude o sankcích rozhodovat v úterý.

Kyjev chce jmenovaným zmrazit konta a majetky a zakázat jim obchodní aktivity. Zvažuje však také omezení v letectví a přepravě plynu. Jaceňuk upozornil, že sankce mohou zastavit „všechny typy tranzitu od přeletů letadel až po přepravu nerostných zdrojů“.

Kyjev dal už v pondělí najevo, že by mohl následovat Západ v zavádění sankcí, které se týkají finančnictví, ale i energetického a vojenského průmyslu.

Související témata

Kyjev

Foto: Profimedia.cz

Průvod demonstrantů v moskvě

Foto: STRINGER, Reuters

Ukrajina dováží téměř 50 procent plynu z Ruska, Evropa pak 15 procent. Případné narušení dodávek tedy může postihnout i evropské odběratele. Ruský dodavatel Gazprom ovšem v červnu uváděl, že bude nadále do Evropy dodávat plyn, i když přeruší dodávky Ukrajině.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků