Hlavní obsah

Španělsko žaluje Američany kvůli pokladu z vraku v Atlantiku

Španělská vláda podala k americkému federálnímu soudu v Tampě žalobu na americkou společnost Odyssey, která našla vrak lodi s pokladem z koloniálních dob. Pokud by bylo plavidlo španělské nebo bylo vyzvednuto ze španělských vod, pak by jakýkoliv poklad patřil této zemi, tvrdí španělská vláda.

Španělsko žaluje Američany kvůli pokladu z vraku v Atlantiku

"Španělsko se rozhodlo předat věc soudu, aby uplatnilo nárok v případě, že nález je španělský," řekla mluvčí ministerstva kultury Susana Tellová. Španělské úřady Odyssey Marine Exploration písemně vyzvaly, aby poskytla informace ohledně totožnosti nalezené lodi a jejího obsahu. Firma ale dostatečně podrobné informace nepodala, sdělila Tellová.

Z dosavadních kusých informací společnosti Odyssey Marine Exploration přitom vyplývá, že v nalezeném vraku by mohl ležet historicky největší podmořský poklad. Plavidlo prý převáželo 17 tun stříbrných a zlatých mincí v odhadované hodnotě 500 miliónů dolarů (přes deset miliard korun). [celá zpráva]

Pochybnosti španělských úřadů vyvolalo vágní sdělení nálezců, že vrak lodi se nachází v mezinárodních vodách a že z bezpečnostních důvodů zatím nemohou jeho polohu upřesnit. Madrid z toho usuzuje, že vrak se zřejmě nachází ve španělských výsostných vodách, nikoli v mezinárodních, jak tvrdí nálezci.

Spoluzakladatel společnosti Odyssey Greg Stemm se zaměstnankyní prohlížejí nalezené mince. Foto: ČTK/AP

Společnost Odyssey Marine Exploration začátkem roku požádala španělské úřady o povolení k pátrání po vraku anglické lodi HMS Sussex, která se potopila za bouře v roce 1694 nedaleko Gibraltaru během války proti Francii.

Madrid připomíná, že povolení se nevztahovalo na vyzdvižení objevených cenností, a společnost přesto už letecky přepravila do Spojených států první stovky umělohmotných kontejnerů s mincemi vyzdviženými ze dna oceánu.

Firma ale takové povolení dostala od amerického federálního soudce, a to na základě prohlášení jejího právníka, že společnost velmi pravděpodobně objevila zbytky obchodního plavidla ze 17. století, které se potopilo s mimořádně cenným nákladem, a to asi 65 kilometrů od jihozápadního pobřeží Británie.

Španělsku je podezřelé i to, že společnost oznámila, že část nálezu byla přepravena do USA pouhé dva dny poté, co jí soudce povolení udělil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků