Hlavní obsah
Totální chaos na madridském letišti Foto: Juan Medina, Reuters

Španělsko kvůli stávce vyhlásilo výjimečný stav a uzavřelo vzdušný prostor

Španělská vláda vyhlásila v sobotu výjimečný stav kvůli neohlášené stávce leteckých dispečerů. Už předtím nařídila armádě, aby převzala řízení leteckého provozu v zemi. Dispečeři v pátek odešli z práce po přijetí vládního balíčku úspor. Většina vzdušného prostoru země a letišť byla tak uzavřena. Dispečeři se však v sobotu odpoledne začali vracet do práce, protože jim vláda pohrozila vážnými postihy. Polovina vzdušného prostoru země se podle mluvčí letištní správy už otevřela.

Totální chaos na madridském letišti Foto: Juan Medina, Reuters
Španělsko kvůli stávce vyhlásilo výjimečný stav a uzavřelo vzdušný prostor

Vicepremiér Alfredo Perez Rubalcaba už v sobotu dopoledne varoval, že pokud by neohlášená stávka dispečerů pokračovala i v sobotu, mohl by vyhlásit výjimečný stav a donutit dispečery vrátit se do práce nebo čelit trestnímu stíhání. „Pokud se neukáže dispečer v práci, bude okamžitě vzat do vazby a obviněn, což by mohlo znamenat dlouhé tresty vězení,“ pohrozil vicepremiér. Souzeni by v tom případě byly podle armádních zákonů.

Totální chaos na madridském letišti

Foto: Manu Fernandez, Reuters

V sobotu se v práci objevila jen polovina dispečerů a většinou odmítli pracovat.

Stávka dispečerů začala v pátek v 17 hodin. Uzavřeno bylo na 90 procent vzdušného prostoru země. Výjimkou byla jen Andalusie. Jako první bylo postiženo madridské mezinárodní letiště Barajas, dále pak letiště na Mallorce a Ibize. Zrušeny bylo stovky letů. Podle španělského úřadu pro leteckou dopravu Aena stávka postihla na 250 000 cestujících, jsou mezi nimi i Češi, kteří mířili na dovolenou. Situace je hlavně komplikovaná pro Španěly, kteří mají prodloužený víkend.

Z Ruzyně neletěla dvacítka spojů

Mluvčí ruzyňského letiště Michaela Lagronová uvedla pro ČT: "Od včerejška bylo nahlášeno 15 letů, které se neuskutečnily." Podle ní to byly především charterové lety s rekreanty, třeba do Bilbaa a Sevilly. "Dopoledne bylo nahlášeno dalších šest letů, které se neuskuteční." V tomto případě by mělo jít o pravidelné spoje do Madridu a Barcelony. Španělský národní dopravce Iberia zrušil všechny lety do nedělního rána.

"Kvůli stávce bylo bohužel nutné zrušit všechny dnešní pravidelné spoje do Madridu a do Barcelony, konkrétně se jedná o linky OK 702, OK 688, OK 700, OK 691, OK 702," uvedla tisková mluvčí Českých aerolinií Hana Hejsková.

Němečtí turisté, kteří uvázli na Baleárách žádali kancléřku, aby pro ně poslala letectvo.

Odstavené airbusy Iberie na madridském letišti Barajas

Foto: Juan Medina, Reuters

Španělský ministr dopravy José Blanco stávku odsoudil, protože občané jsou bráni jako rukojmí.

Dispečeři, kteří už vedli jednání o pracovní době, odešli z práce v pátek poté, co vláda schválila úsporná opatření, která by mohla vést k částečné privatizaci letišť.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků