Hlavní obsah
Vojislav Šešelj po návratu do Srbska Foto: Marko Djurica, Reuters

Souzený ultranacionalista Šešelj je zpátky v Srbsku

Srbský ultranacionalista Vojislav Šešelj se ve středu po jedenáctiletém pobytu ve věznici Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) vrátil z Haagu do Srbska. Tribunál ho propustil jen dočasně z humanitárních důvodů. Šešelj ale o propuštění hovoří jako o svém vítězství. Nepředpokládá, že se do Haagu vrátil.

Vojislav Šešelj po návratu do Srbska Foto: Marko Djurica, Reuters
Souzený ultranacionalista Šešelj je zpátky v Srbsku

ICTY minulý týden oznámil jeho propuštění, aby mu umožnil ošetření ve vlasti za podmínky, že nebude kontaktovat válečné oběti ani svědky v procesu a že se vrátí k soudu, jakmile k tomu bude vyzván.

Šéf Srbské radikální strany (SRS) podstoupil koncem loňského roku operaci rakoviny střeva. Nedlouho poté mu ale byly zjištěny metastázy v tračníku a játrech. Podle lékařů je jeho stav vážný a je otázka, zda je jeho návrat k ICTY reálný.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Haag mě brutálním způsobem vyhodil z vězení. Nežádal jsem o to, ani nepředložili žádné podmínky. Chtěli se mě jenom co nejrychleji zbavit. Boj sice trval o něco déle, ale vítězství je vítězství,” prohlásil šedesátiletý politik z okna sídla SRS, u kterého se shromáždily stovky jeho stoupenců.

Šešelj se vydal dobrovolně

Šešelj se v Haagu přihlásil v únoru 2003. Žalobci ICTY mu kladou za vinu především účast na etnických čistkách namířených proti nesrbskému obyvatelstvu v Chorvatsku, Bosně a severosrbské oblasti Vojvodina. Proces trval od listopadu 2007 do března 2012.

Obžaloba pro něj žádá 28 let vězení, zatímco Šešelj je přesvědčen, že mu nelze dokázat, z čeho je viněn.

Verdikt měl původně padnout už loni 30. října, ale tribunál jeho vynesení odložil kvůli vyloučení dánského soudce Frederika Harhoffa z procesu. Harhoff naznačil, že osvobozující verdikty tribunálu v procesech s čelnými chorvatskými a srbskými činiteli mohly být přijaty pod politickým tlakem. Zpochybnilo to důvěryhodnost tribunálu. [celá zpráva]

Letos v létě Šešelj vznesl vůči ICTY žádost o odškodnění ve výši 12 miliónů eur (přes 330 milionů Kč) za „nepodložené uvěznění” a „mimořádné fyzické a duševní utrpení”, jemuž byl vystaven.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků