Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Soud v Petrohradu se zastal českého otce ve sporu o dítě s Ruskou

Odvolací soud v Petrohradu v březnu rozhodl, že Zdeněk Hromádka, český otec, jehož dceru odvezla ruská matka před lety do Ruska, má na kontakt s dítětem právo. Uvedla to ve čtvrtek Česká televize. Hromádka se několik let marně domáhá vrácení své dcery do Česka, neviděl ji přes čtyři roky.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Soud v Petrohradu se zastal českého otce ve sporu o dítě s Ruskou

Závěrem loňského roku uspěl i u Evropského soudu pro lidská práva. Rusko podle rozsudku tohoto soudu ve Štrasburku porušuje právo otce i dcery na rodinný život, má proto zjednat nápravu a navíc zaplatit skoro půl miliónu korun jako odškodnění. ČT již dříve uvedla, že exmanželka setkání otce s dcerou brání, dívku odvezla a "ukrývá v Rusku, chráněna tamními úřady".

Manželství Zdeňka Hromádky a jeho ruské manželky Olgy se rozpadlo na sklonku roku 2007, kdy žena podala žádost o rozvod. Český soud sice už tehdy svěřil předběžným opatřením jejich dceru Annu do péče otce, Hromádková ale s dcerou vycestovala do Ruska a už se nevrátila.

O případ se zajímá i Zeman

V roce 2012 nabyl právní moci rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 4, jenž dceru svěřil do výchovy otci. Ruské soudy ho ale neuznaly a dívka zůstává s matkou. České ministerstvo spravedlnosti se snaží zajistit alespoň prozatímní styk otce s dcerou.

V květnu 2013 tehdejší český premiér Petr Nečas během návštěvy Ruska požádal předsedu ruské vlády Dmitrije Medveděva o pomoc v řešení případu. ČT ve čtvrtek uvedla, že o případ se osobně zajímá i prezident Miloš Zeman. Při své nedávné návštěvě Moskvy se na Zdeňka Hromádku a jeho dceru ptal českého velvyslance v Rusku.

"Pan prezident se především soustředil na setkání s českým velvyslancem, kterého požádal, aby v této věci dále postupoval a především se zajímal o podrobnosti," řekl ČT hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků