Hlavní obsah
Silvio Berlusconi Foto: Stefano Rellandini, Reuters

Odvolací soud v Miláně ve středu italskému expremiérovi Silviu Berlusconimu potvrdil čtyřletý trest vězení za daňové úniky v jím vlastněné společnosti Mediaset. Stejný verdikt oznámil loni soud první instance. Rozsudek není pravomocný, pravicový politik už oznámil, že se odvolá k nejvyššímu soudu. Informovala o tom agentura ANSA.

Silvio Berlusconi Foto: Stefano Rellandini, Reuters
Soud potvrdil čtyři roky pro Berlusconiho

Kauza Mediaset se týká daňových úniků při nákupu vysílacích práv pro Berlusconiho mediální impérium v 90. letech minulého století. Obžalováno je v ní 11 lidí, kteří se podle vyšetřovatelů nelegálně obohatili o stovky miliónů eur. Italská justice případ řeší už sedm let.

První rozsudek padl loni v říjnu - tresty dostali čtyři lidé, včetně Berlusconiho. I kdyby nejvyšší soud trest nakonec definitivně potvrdil, skončil by expremiér ve vězení jen na rok. Vztahuje se na něj totiž amnestie z roku 2006.

Odvolací řízení začalo v lednu a během projednávání nabralo značné zpoždění. Berlusconiho advokáti několikrát uspěli s žádostí o odklad kvůli politickým povinnostem svého mandanta. Expremiér se po únorových volbách opět stal klíčovou postavou ve vrcholné politice, když jeho pravicová strana Lid svobody (PdL) skončila těsně druhá.

Kromě kauzy Mediaset řeší italské soudy i další případy, v nichž 76letý mediální magnát figuruje. Verdikt by měl brzy padnout v kauze Rubygate, kde jde o obžalobu ze sexuálního styku s nezletilou a zneužití pravomoci. V únoru udělil soud první instance Berlusconimu trest ročního vězení za vyzrazení úředního tajemství.

Mediaset je největší italskou soukromou televizní společností. Loni nezopakovala dosavadní příznivé hospodářské výsledky a poprvé od zápisu na burzu v roce 1996 skončila ve ztrátě.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků