Hlavní obsah
Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková Foto: Gleb Garanich, Reuters

Soud poslal Tymošenkovou do vazby

Ukrajinský soud v pátek nařídil umístit bývalou premiérku Juliji Tymošenkovou do vazby. Soud tak vyhověl žádosti žalobce kvůli systematickému narušování soudního líčení ze strany obžalované. Tymošenková je obviněna ze zneužití služebního postavení kvůli uzavření údajně nevýhodného obchodu na dovoz ruského zemního plynu.

Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková Foto: Gleb Garanich, Reuters
Soud poslal Tymošenkovou do vazby

Okamžitě po rozhodnutí o vazbě Tymošenková požádala, aby jí v soudní síni nebyla nasazena pouta. Policisté ji odvedli ze sálu, kde jí podle agentury AFP pouta nasadili. Stoupenci Tymošenkové celou dobu v soudní síni křičeli "Hanba, hanba".

Potvrdí-li soud obvinění za zneužití služebního postavení, hrozí Tymošenkové až deset let vězení.

U soudu se v pátek nečekaně jako svědek obžaloby objevil předseda ukrajinské vlády Mykola Azarov. Ten smlouvu označil za "nepředstavitelné selhání" a zradu na ukrajinském lidu.

Tymošenková je plná ironie

Sama Tymošenková tvrdí, že cena za ruský plyn byla jedna z nejnižších v Evropě a žalobu označuje za politickou pomstu prezidenta Viktora Janukovyče. U soudu v pátek Azarova označila "za starého osvědčeného korupčníka" a prokurátorce ironicky doporučila, aby jí navrhla trest smrti zastřelením. "Dejte jí rovnou revolver," křičela v soudní síni vůdkyně opozice.

Nástupce Tymošenkové v premiérské funkci při výslechu neshledal na plynové smlouvě nic dobrého. Azarov řekl, že Tymošenková nebyla profesionálně připravena k jednání s Ruskem. Důvodem uzavření kontraktu podle něj nebylo zajistit prospěch Ukrajině, ale vyhrát prezidentské volby v roce 2010, v nichž nakonec Tymošenková v souboji s Janukovyčem neuspěla.

"Jako vyjednávač byla nepřijatelná," řekl Azarov. "Několikrát jsem se ptal (předsedy ruské vlády Vladimira) Putina, musela-li být smlouva pro Ukrajinu tak nevýhodná. Pro odpověď mě poslal za Tymošenkovou," řekl předseda vlády. Pro Ukrajinu bylo podle něj jediným štěstím, že se v roce 2010 podařilo vládě dojednat s ruským Gazpromem slevu.

Azarov před soudem prohlásil, že jeho vláda se možná pokusí plynovou smlouvu s Ruskem soudně vypovědět. Rozhodnutí v tomto směru ještě nepadlo. "Praxe ukazuje, že podobná soudní jednání trvají roky. A Rusko smlouvu nijak neporušilo," poznamenal Azarov.

Tymošenková celý soudní proces poměrně živě komentuje na svém twitterovém účtu. Azarova v pátek označila za "experta na zelí" a doporučila mu lékařské vyšetření, klid na lůžku a lipový čaj.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků