Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Toby Melville, Reuters

Sněmovna lordů schválila dodatek, který poslancům umožňuje zablokovat brexit

Britská Sněmovna lordů schválila v pondělí dodatek k zákonu, který dává parlamentu pravomoci zablokovat či odložit konečnou dohodu o odchodu země z Evropské unie. Kabinet premiérky Theresy Mayové tak utrpěl v horní komoře britského parlamentu další porážku.

Ilustrační foto Foto: Toby Melville, Reuters
Sněmovna lordů schválila dodatek, který poslancům umožňuje zablokovat brexit

Jaký bude osud dodatku, není jasné. Dolní komora britského parlamentu, ve které má Mayová těsnou většinu, totiž může rozhodnutí, které učinila nevolená Sněmovna lordů, přehlasovat.

Členové Sněmovny lordů, ve které vládní konzervativci nemají většinu, dodatek schválili poměrem 335 ku 244 hlasům. Dokument umožňuje parlamentu poslat Británii zpátky k jednacímu stolu se zástupci EU v Bruselu nebo dokonce i pozastavit proces odchodu Británie z nynější osmadvacítky.

Britská vláda trvá na tom, že zákon o vystoupení z EU, jak ho letos v lednu přijala Dolní sněmovna britského parlamentu, je tou nejlepší cestou pro hladký odchod z evropského bloku. Sněmovna lordů však takový názor nesdílí a už přijala několik dodatků, ve kterých například požaduje setrvání Spojeného království v celní unii s EU nebo zachování práv pracovníků či zákazníků podle unijních standardů.

Mayová oficiálně oznámila Bruselu úmysl své země odejít z EU loni v březnu. Tím Británie aktivovala článek 50 lisabonské smlouvy, který popisuje postup pro případ, že některá členská země má zájem z unie odejít. Završení odchodu Británie z EU je naplánováno na 29. března 2019.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků