Hlavní obsah
Královna Alžběta se svým manželem princem Philipem Foto: Toby Melville, Reuters

Smutek provází Brity při oslavách narozenin královny Alžběty

Sklíčenou náladu ve Spojeném království, vyvolanou teroristickými útoky, politickou krizí a nejnověji ničivým požárem výškové budovy v Londýně s mnoha oběťmi na životech, učinila tématem svého narozeninového poselství britská královna Alžběta II. Její lid je ale pevný v odhodlání čelit těžkým zkouškám, ujistila panovnice v poselství, které bylo v sobotu zveřejněno u příležitosti oficiálních oslav jejích 91. narozenin.

Královna Alžběta se svým manželem princem Philipem Foto: Toby Melville, Reuters
Smutek provází Brity při oslavách narozenin královny Alžběty

Panovnice v něm zmínila těžké tragédie, které se odehrály v minulých měsících. „Dnešek je obvykle dnem oslav. Letos je ale těžké uniknout velmi sklíčené náladě v zemi,” citovala z královnina poselství agentura DPA.

„V minulých měsících zažila země řadu hrozivých tragédií,” zdůraznila Alžběta II., která je nejstarší a nejdéle vládnoucí panovnicí na světě.

Na snímku vlevo Camilla, manželka následníka britského trůnu prince Charlese a vévodkyně Kate

Foto: Peter Nicholls, Reuters

Život v Británii těžce zasáhly tři nedávné teroristické útoky islámských radikálů, další tragédií se stal v minulých dnech ničivý požár věžáku v Londýně, při němž zahynuly desítky jeho obyvatel.

Princezna Beatrice a Eugenie, dcery královnina syna Andrewa

Foto: Toby Melville, Reuters

Země se navíc potýká s povolební politickou krizí, která oslabila premiérku Theresu Mayovou krátce před zahájením jednání o odchodu země z Evropské unie.

Vojenská přehlídka

Foto: Peter Nicholls, Reuters

Královna dovršila jednadevadesát let 21. dubna, v souladu s tradicí ale narozeniny slaví až v těchto dnech. Britští monarchové pořádají oficiální oslavu narozenin bez ohledu na skutečné datum narození druhý červnový víkend, kdy je větší šance na hezké počasí pro tradiční velkolepou přehlídku, která je hlavním bodem oslav.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků