Hlavní obsah
Ošetření české turistky v Malé Fatře foto Foto: HZS

Slovenští horští záchranáři pomáhali českým turistům

V průběhu víkendu pomáhali slovenští horští záchranáři hned několika českým turistům, kteří se dostali do nesnází. Horská záchranná služba (HZS) na sociální síti informovala, že všechny záchranné akce byly úspěšné.

Ošetření české turistky v Malé Fatře foto Foto: HZS
Slovenští horští záchranáři pomáhali českým turistům

V sobotu v podvečer požádaly o pomoc horské záchranáře dvě české turistky. Matka s dcerou ve věku 42 a 21 let se vydaly na túru po hřebenu Nízkých Tater a zabloudily. „Turistky plánovaly jít z Chopku po žlutě značkovaném chodníku a chtěly se vrátit do doliny Tri vody. Přešly však až na Poľanu, opustily chodník a vydaly se na severozápad,“ uvedla stránka HZS.

Záchranáři se na základě GPS souřadnic vydali do doliny Mošnica a turistky hledali ve tmě pomocí sirén a majáků na služebním vozidle. „Po jejich nalezení byly obě transportovány do ubytovacího zařízení v Demänovskej dolině,“ dodali horští záchranáři.

Ve tři hodiny v noci ze soboty na neděli kontaktovali horské záchranáře čeští turisté ve Vysokých Tatrách. „Jeden z turistů si ztěžoval na bolesti dolní končetiny a nemohl pokračovat. Po dohodě s operátorem turisté přečkali noc na místě. V neděli ráno přiletěl na místo vrtulník, který muže transportoval na heliport ve Starém Smokovci, kde si ho převzala posádka rychlé zdravotní pomoci. Druhý turista scházel samostatně,“ uvedli horští záchranáři.

V Malé Fatře se v neděli zranila 25letá česká turistka. „Turistka uklouzla v Horních dírách a způsobila si tržnou ránu. Přivolaní horští záchranáři turistku na místě ošetřili a doprovodili ji k terénnímu vozidlu. Turistku pak transportovali k Domu Horské služby v obci Štefanová, odkud pokračovala na lékařské ošetření společně se svými kamarády,“ dodala horská záchranná služba na sociální síti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků