Hlavní obsah
 

Slovenský hrad Krásna Hôrka zničil rozsáhlý požár

Slovenský hrad Krásna Hôrka se v sobotu ocitl v plamenech. Požár způsobilo pravděpodobně vypalování suché trávy. Podle hasičů shořela celá střecha hradu, který leží nedaleko Rožňavy v Košickém kraji. Na místě zasahuje jedenáct cisteren a armádní vrtulník s tzv. bambi vakem, který se používá při hašení lesních požárů. Požár se již podařilo dostat pod kontrolu.

 
Slovenský hrad Krásna Hôrka zničil rozsáhlý požár

"V případě potřeby máme připraveny další dva vrtulníky,“ uvedl mluvčí slovenského ministerstva obrany Ivan Rudolf.

Podle posledních informací spadla celá střecha hradu a trámy se propadly do interiéru. V čase zhroucení naštěstí nikdo nebyl uvnitř. Hasičům se nicméně podařilo zachránit hradní sbírky.

V sobotu večer byly zveřejněny první informace o škodách. Podle nich bylo zachráněno 85% památek v gotické části hradu.

BEZ KOMENTÁŘE: Požár hradu Krásna Hôrka

Video: pro tvnoviny.sk Jozef Krúpa

 

Hrad byl nedávno rekonstruován

Jak uvedla internetová stránka Slovenského národního muzea, gotický hrad prošel nedávno rozsáhlou rekonstrukcí a po osmiměsíční renovaci byl opětovně otevřen v dubnu 2011.

„Je to něco hrozného. Nikdy jsem nic takového neviděla. Doufám, že se ho podaří zachránit. Vždyť na náš hrad jezdili turisté z celého světa,“ uvedla obyvatelka obce Krásnohorské Podhradie.

Požár způsobilo pravděpodobně vypalování suché trávy.

Foto: tvnoviny.sk

„Hasičům z Rožňavy a Dobšiné přijeli na pomoc kolegové z Moldavy nad Bodvou a Košic,“ uvedl operační důstojník integrovaného záchranného systému Jozef Hudák.

Krásna Hôrka je hrad ze 14. století. První písemná zmínka o tomto hradě pochází z roku 1333. Hrad vznikl na ochranu obchodní stezky, která vedla přes hornické oblasti Slovenského rudohoří. Na jeho místě patrně původně stávalo hradiště.

Hrad Krásna Hôrka před požárem

Foto: pro Novinky Pavel Šubrt

Nemovitost v historii vlastnily tři významné rody: Mariássyovců, Babekovců a Andrássyovců. Je národní kulturní památkou.

Foto: Novinky.cz s použitím Mapy.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků