Hlavní obsah
Kontrola na slovenské straně hranice. Foto: Aleš Fuksa, Právo

Slovensko to bere od podlahy: Zavádí kontroly na hranicích s Českem

Slovensko zařadí od pátku Českou republiku mezi rizikové země a na společné hranici je tak nutné počítat s namátkovými kontrolami. Ve středu to uvedl slovenský ministr vnitra Roman Mikulec.

Kontrola na slovenské straně hranice. Foto: Aleš Fuksa, Právo
Slovensko to bere od podlahy: Zavádí kontroly na hranicích s Českem

Dodal, že o konkrétním fungování, jak to bude probíhat technicky, se nadále diskutuje. K případné potřebě potvrzení od zaměstnavatele pro pendlery se ministr vnitra nedokázal vyjádřit. „Příslušné nařízení musí vydat hlavní hygienik Slovenské republiky Jána Mikas,“ dodal Mikulec.

Podle premiéra Igora Matoviče bude Česko od pátku ze slovenského hlediska v tzv. mezirežimu mezi zelenou a červenou zemí. „Formálně jde o červenou, ale má množství výjimek a náhodné kontroly. Pokud by se situace v ČR zhoršila, museli bychom přitvrdit,“ řekl Matovič v úterý.

Pro cesty z ČR na Slovensko bude od pátku nutný buď negativní test na koronavirus, který nesmí být starší 72 hodin, nebo nastoupení pětidenní karantény a následné podstoupení testu na covid-19.

Povinnost se nebude vztahovat na pendlery do vzdálenosti 30 kilometrů od nejbližšího hraničního přechodu, dále na studenty, pedagogy, výzkumníky, zdravotníky, zemědělce, pracovníky v sociální oblasti či v takzvané kritické infrastruktuře a ani na některé sportovce a umělce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků