Hlavní obsah
Syrská rodina, které se podařilo dostat se na řecký ostrov Lesbos. Foto: Visar Kryeziu, ČTK/AP

Slovensko se ocitlo pod palbou kritiky kvůli křesťanským uprchlíkům

Slovensko se nově kvůli ochotě přijmout hlavně skupinu křesťanů z přívalu uprchlíků směřujících do Evropy ocitlo pod palbou kritiky. Ostře zareagovala nejen zahraniční média, ale také politici v čele s generálním tajemníkem Rady Evropy, považovaným za „hlídacího psa demokracie” na starém kontinentu.

Syrská rodina, které se podařilo dostat se na řecký ostrov Lesbos. Foto: Visar Kryeziu, ČTK/AP
Slovensko se ocitlo pod palbou kritiky kvůli křesťanským uprchlíkům

Kritiku odstartoval list The Wall Street Journal, který napsal, že Slovensko je ochotné přijmout 200 syrských uprchlíků, avšak jen za podmínky, že to budou křesťané, protože na území Slovenska nejsou mešity a muslimové by se tam necítili jako doma. "Jde o příklad, nakolik uprchlická krize ohrožuje ideály multikulturalismu západní Evropy a vyvolává v evropské unii debatu o integraci, sdílení problémů a hodnot," napsal americký deník.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

"Odmítáním uprchlíků na základě jejich náboženství je do očí bijící diskriminace," uvedl norský politik Thorbjörn Jagland, který stojí v čele Rady Evropy. "Slovensko by mělo změnit svůj postoj," doporučil.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Davy běženců obléhají vlakové nádraží v Makedonii

Video: Reuters

Agentura AP v této souvislosti připomněla, že Slovensko spolu s Českem, Maďarskem a Polskem zablokovaly v Evropské unii plán na přerozdělení uprchlíků z Itálie a Řecka mezi členské státy.

"Chceme si vybrat lidi, kteří opravdu chtějí začít nový život na Slovensku. Slovensko jako křesťanská země může opravdu pomoci křesťanům ze Sýrie najít nový domov na Slovensku," řekl agentuře Reuters mluvčí ministerstva vnitra Ivan Netík o záměru dát přednost křesťanským uprchlíkům, a to po stovce z uprchlických táborů v Turecku a v Itálii.

"Nediskriminujeme žádné náboženství, ale bylo by falešnou, neupřímnou solidaritou přijímat lidi, kteří nechtějí žít na Slovensku," dodal mluvčí, podle kterého pro většinu uprchlíků je Slovensko jen tranzitní zemí, navíc tu žije jen nepatrná muslimská komunita a dokonce tu nejsou mešity.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Makedonie kolabuje pod náporem běženců

Video: Reuters

"Všichni jednáme podle litery a ducha smlouvy (o EU ), která zabraňuje jakékoliv diskriminaci," odpověděla mluvčí EK Annika Breidthardtová na dotaz o slovenském postoji.

"Slovensko není jediné v upřednostňování křesťanů. Český prezident Miloš Zeman, který dlouho brojí proti hrozbě islamistů a vyzval Spojené národy k útokům na jejich základny, také řekl, že by dal přednost křesťanským uprchlíkům," připomněl Reuters.

Mluvčí Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) apeloval na "všezahrnující" přístup. "Vyžadujeme od států, aby se nedopouštěly žádné diskriminace," řekl Babar Baloch.

Agentura AFP připomněla "alarmující statistiky" o neustávajícím přílivu statisíců uprchlíků do EU, zatímco Slovensko od dob oddělení od Česka v roce 1993 udělilo azyl celkem 650 osobám. A podle průzkumu asi 70 procent je proti přijetí uprchlíků, což je pocit široce sdílený ve většině "osmadvacítky".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků