Hlavní obsah
Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák Foto: ČTK

Slovensko odškodní muže, který nechtěně převezl výbušninu do Irska

Slovensko odškodní Štefana Gondu (49), který proti své vůli převezl výbušninu z Popradu do irského Dublinu. V pondělí to potvrdil slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. Výši odškodného ministr neupřesnil.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák Foto: ČTK
Slovensko odškodní muže, který nechtěně převezl výbušninu do Irska

Podle slovenského tisku se odškodnění může pohybovat v miliónových částkách. „V tomto případě neexistuje limit. Zasáhli jsme do jeho osobní integrity,“ uvedl Kaliňák na tiskové konferenci. Ministr připustil, že částka vyplacená Gondovi může být vymáhána po tom, kdo pochybil. „Stane se tak poté, co inspekce ministerstva vnitra zjistí, kde se stala chyba,“ dodal Kaliňák.

Potrestán bude pravděpodobně policejní psovod, který v letadle zapomněl trhavinu použitou při výcviku psa. Z funkce už odstoupil šéf hraniční a cizinecké policie Tibor Mako.

Šokující případ převozu trhaviny

V sobotu 2. ledna 2010 odletělo do Dublinu asi 90 gramů trhaviny RDX, kterou policista ukryl mezi zavazadla cestujících. Učinil tak v rámci výcviku psa, který na popradském letišti při odbavování pátrá u zavazadel po výbušninách. Policista byl vzápětí odvolán k jinému letadlu a na výbušninu zapomněl.

Vzpomněl si, když už bylo letadlo na rozjezdové dráze. Informoval o tom řídící věž, ale ta pilotovi sdělila, že se jedná pouze o neškodnou atrapu. Pilot se proto rozhodl odletět.

Výbušnina se zachytila na batohu nic netušícího slovenského elektrikáře, který už léta pracuje v Dublinu. Slovenská policie muže informovala až v pondělí večer a irská policie se o případu dozvěděla dokonce až v úterý ráno. Vzápětí vtrhla do bytu Gondy a zatkla ho na několik hodin, než se případ vysvětlil. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků