Hlavní obsah
Zadržený Dušan Srogončík, předseda okresního soudu v Bratislava V. Foto: TV Markíza

Razie mezi slovenskými soudci. Třináct policie zadržela kvůli spojení s Kočnerem

Rozsáhlou razii s názvem Bouře podnikla ve středu ráno slovenská policie. Zadržela při ní 13 soudců, kteří jsou spojování s kauzami stíhaného podnikatele Mariana Kočnera, informovala slovenská policie. Kočner byl na konci února nepravomocně odsouzen spolu s exministrem hospodářství Pavolem Ruskem k dlouholetému vězení za padělání směnek. Současně čelí obžalobě z objednání předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka.

Zadržený Dušan Srogončík, předseda okresního soudu v Bratislava V. Foto: TV Markíza
Razie mezi slovenskými soudci. Třináct policie zadržela kvůli spojení s Kočnerem

Zásah má podle informací Sme.sk souviset s informacemi, které byly nalezeny v Kočnerově telefonu. Všichni zadržení byli převezeni k výslechům do Nitry. Jejich obvinění se týká korupce, zasahování do nezávislosti soudu a maření spravedlnosti.

Kromě třinácti soudců se obvinění týká také jedné jejich bývalé kolegyně, jedné správkyně konkursní podstaty, jedné advokátky a dvou civilních osob.

V novodobé historii Slovenska jde o první akci svého druhu proti soudcům v takovém rozsahu. Pokud vyšetřovatelé plánují uvalit na soudce vazbu, bude muset zasednout Ústavní soud SR a s jejich vazební stíháním souhlasit.

„Policisté budou postihovat všechny, bez ohledu na to, kdo to je. Je to další z kroků, jak zvýšit důvěryhodnost. Chceme ukázat, že stát se dokáže vypořádat s nečestnými soudci,” komentoval situaci premiér Peter Pellegrini.

Do Nitry byl převezen také podnikatel Marian Kočner, podle reportérů deníku Sme měl na sobě neprůstřelnou vestu.

List Denník N napsal, že kriminalisté zadrželi čtyři soudkyně včetně bývalé náměstkyně na ministerstvu spravedlnosti Moniky Jankovské a její sestry. Ještě loni policie několika slovenským soudcům zabavila kvůli jejich kontaktům s Kočnerem mobilní telefony.

❗️❗️❗️MIMORIADNE: TÍM HMLA Z NAKA ZASAHUJE❗️❗️❗️ Momentálne prebieha rozsiahla akcia vyšetrovacieho tímu HMLA pod názvom BÚRKA. Viac informácií poskytneme, až keď to procesná situácia dovolí.

Zveřejnil(a) Polícia Slovenskej republiky dne Úterý 10. března 2020

Dalšími zadrženými jsou soudkyně Denisa Cviková, Zuzana Maruniaková, Andrea Haitová a také bývalý předseda okresního soudu v bratislavské Petržalce Dušan Srogončík, napsal Denník N. V Petržalce se rozhodovala kauza Kočnerových směnek vůči televizi Markíza.

Podle sme.sk soudce postupně odvážejí z Nitry do věznic v okolí Košic, kde sídlí Ústavní soud SR. Ten musí vyslovit souhlas s jejich vazbou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků