Hlavní obsah
Julija Skripalová Foto: Reuters

Skripalová údajně odmítla ruskou pomoc, Moskva mluví o únosu

Dcera bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala, která byla počátkem března spolu se svým otcem na jihu Anglie otrávena nervově paralytickou látkou, odmítla konzulární pomoc Ruska. S odvoláním na své zdroje o tom ve středu informoval list The Times.

Julija Skripalová Foto: Reuters
Skripalová údajně odmítla ruskou pomoc, Moskva mluví o únosu

Julija Skripalová v pondělí opustila nemocnici a byla odvezena na neznámé místo. Ruské velvyslanectví v Londýně, které dlouhodobě usilovalo o kontakt se Skripalovou, obvinilo Británii z jejího únosu.

Třiatřicetiletá Julija Skripalová si podle The Times byla plně vědoma toho, že může požádat ruské velvyslanectví v Londýně o konzulární pomoc, rozhodla se tak ale neučinit.

Rusko Británii v uplynulých týdnech opakovaně kritizovalo kvůli tomu, že údajně odmítá umožnit ruským diplomatům přístup ke Skripalové, která je ruskou občankou.

Hlídaná na venkově

Podle listu The Times se Skripalová s největší pravděpodobností zdržuje v dobře střeženém domě na venkově. Bývalý agent ruské GRU a britské MI6 Skripal zůstává v nemocnici, podle lékařů se ale i jeho stav lepší.

Ani v případě Skripalové však podle hlavní lékařky nemocnice v Salisbury léčba zdaleka nekončí. [celá zpráva]

List The Times už dříve uvedl, že Británie zvažuje, že Skripalovým nabídne novou identitu a život ve Spojených státech. Sestřenice Julije Skripalové Viktorija Skripalová v úterý ruské agentuře Interfax řekla, že Julija požádá v Británii o politický azyl. Deník konstatoval, že se mu tuto informaci nepodařilo ověřit.

List zároveň uvedl, že zdroje z britské vlády nabádají k opatrnosti při hodnocení výroků Viktorije Skripalové, neboť ji Moskva zřejmě využívá jako svou figurku. Sestřenice Julije Skripalové chtěla před časem za svou příbuznou do Británie přijet, navzdory intervencím ruských diplomatů ale nedostala britské vízum.

Sergej Skripal na snímku z roku 2006

Foto: Reuters Tv, Reuters

Rusové chtějí důkazy

Ruské velvyslanectví v Londýně v úterý vyzvalo Brity, aby ruské straně „okamžitě“ předložili důkazy o tom, že Skripalová se po propuštění z nemocnice odebrala na neznámé místo z vlastní vůle. Pokud budou Skripalovi tajně přesídleni, aniž by bylo možné vyslechnout jejich verzi událostí, bude to Rusko podle zastupitelského úřadu považovat „za únos nebo přinejmenším nucenou izolaci“.

Britové tvrdí, že Skripalovy na počátku března otrávil kdosi nervově paralytickou látkou novičok, která se vyráběla v 70. a 80. letech v Sovětském svazu. Premiérka Theresa Mayová v polovině března uvedla, že za otravu Skripalových je s největší pravděpodobností zodpovědné Rusko. Moskva obvinění opakovaně odmítla. [celá zpráva]Případ vyvolal diplomatickou roztržku mezi Ruskem a řadou západních zemí včetně Česka. Obě strany mimo jiné vzájemně vyhostily desítky diplomatů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků