Hlavní obsah
Muslimové při páteční modlitbě ve Velké mešitě ve francouzském Štrasburku Foto: Vincent Kessler, Reuters

Šiřte osvícený islám, vybídla Francie muslimské vůdce

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve apeloval v neděli na přední francouzské muslimské představitele, aby šířili „osvícený islám, a postavili se tak proti tomu, co nazval tmářskými názory samozvaného Islámského státu (IS). Informovala o tom agentura Reuters.

Muslimové při páteční modlitbě ve Velké mešitě ve francouzském Štrasburku Foto: Vincent Kessler, Reuters
Šiřte osvícený islám, vybídla Francie muslimské vůdce

Cazeneuve na setkání se zhruba 400 muslimskými duchovními, aktivisty a vedoucími muslimskými představiteli ve Francii připomněl "zlatý věk" islámské vzdělanosti, který provázela spolupráce s ostatními náboženstvími. To je na hony vzdáleno tomu, co je podle ministra zvráceným islámem dnešních džihádistů.

"Je vaší zodpovědností obnovit tento osvícený islám, a odsoudit tak náboženské pokrytectví teroristů a těch, kteří je následují," prohlásil také Cazeneuve podle Reuters.

Šlo o první takovou schůzku od listopadových teroristických útoků ve francouzské metropoli. K sérii vražedných atentátů, které po sobě zanechaly 130 obětí na životech, se přihlásil IS.

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve s policistkou na francouzsko-německé hranici ve Štrasburku

Foto: Vincent Kessler, Reuters

Účelem schůzky deseti muslimských federací a pěti velkých mešit bylo vyjádřit nad těmito útoky odsouzení, prohlásil šéf Francouzské rady muslimského vyznání (CFCM) Anouar Kbibech. Její účastníci přísahali věrnost Francii. V závěru akce zazněla francouzská hymna.

Francie má největší muslimskou menšinu v Evropě. V zemi žije odhadem pět miliónů muslimů, což představuje zhruba osm procent tamní populace. Zhruba dvě třetiny z nich mají francouzské občanství.

Francouzská muslimská komunita, kterou rozdělují etnické rozdíly i mocenská politika, nedokázala zatím vytvořit společnou opozici proti radikálním salafistickým skupinám, které o sobě dávají vědět v některých mešitách, čtvrtích a na internetu, napsal také Reuters.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků