Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Sieg Heil, ujelo německému knězi při bohoslužbě

Knězi během bohoslužby ve Fellu nedaleko Trevíru na západě Německa vyklouzl z úst zakázaný pozdrav používaný německými nacisty Sieg Heil (Vítězství zdar!). Incident nyní vyšetřují církevní orgány i místní státní zastupitelství, informoval na svých internetových stránkách deník Die Welt.

Ilustrační foto. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Sieg Heil, ujelo německému knězi při bohoslužbě

Osmdesátiletému duchovnímu vyklouzlo zakázané sousloví ze rtů během kázání při nedělní mši v katolickém kostele sv. Martina ve Fellu. Jedna z účastnic bohoslužby místnímu listu Trierischer Volksfreund řekla, že poté začali lidé kostel postupně opouštět.

„Při této mši jsem byl tak nadšený, že mi tato formulka proklouzla přes rty,“ vyjádřil se kněz, který je zároveň emeritním profesorem církevních dějin. „Moji rodiče nebyli nacisté, právě naopak. A za toto hloupé nedopatření se omlouvám,“ vyjádřil se ke kauze kněz.

Případ převzala policie

Trevírské biskupství oznámilo, že z případu vyvodí důsledky. „Tato událost je neomluvitelná, není to styl a forma vhodná pro mši a biskupství to nebude akceptovat,“ řekl mluvčí biskupství André Uzulis.

Podle mluvčího je však třeba brát ohled i na věk kněze a jeho špatný zdravotní stav. Podle svědků se před oltářem sotva držel na nohou.

Případ vyšetřuje i státní zastupitelství v Trevíru. Podle paragrafu 86a německého trestního zákoníku je zakázáno používat symboly zakázaných nebo protiústavních organizací, jako jsou prapory, odznaky, slogany či pozdravy – včetně Sieg Heil.

Tuto starou německou frázi zneužili nacisté, kteří z ní učinili projev sympatií k Adolfu Hitlerovi. Pozdrav byl doprovázen ještě vztyčením pravice, takzvaným hajlováním, podobně jako novější pozdrav Heil Hitler (Sláva Hitlerovi). Za pronášení takových frází hrozí dnes v Německu i roky vězení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků