Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Janiš, Právo

Severoirové kvůli brexitu přijdou o desítky tisíc stromů

Organizace zabývající se sázením stromů v Severním Irsku musely kvůli odchodu Spojeného království z Evropské unie (EU) zrušit objednávky stovky tisíc stromků. Nová obchodní dohoda totiž neumožňuje převoz rostlin z Velké Británie na irský ostrov. Informoval o tom list Guardian. Jedná se o další z dopadů brexitu na britský obchod.

Ilustrační foto Foto: Petr Janiš, Právo
Severoirové kvůli brexitu přijdou o desítky tisíc stromů

Hlavní představitelé odvětví uvedli, že jde o naprosto zásadní komplikaci pro sázení stromů v severoirském regionu.

Organizace Woodland Trust, která se zabývá ochranou lesů, musela kvůli novým postbrexitovským pravidlům zrušit objednávku 22 tisíc stromků. Ty měly být dodány místním školám a komunitním spolkům v rámci celonárodního projektu na podporu životního prostředí.

„Tohle je katastrofa. Prostě zastavili export z britské pevniny do Severního Irska. Nemůžeme sem dostat žádné stromy z ani jedné lesní školky, ze kterých je normálně objednáváme,” řekl Gregor Fulton z Woodland Trust.

Problémy potvrzují i další organizace, například skotská Alba Trees. Ta do Severního Irska posílá ročně asi 250 tisíc stromků.

„Jedním tahem nám brexit sebral velkou část našeho byznysu,” vysvětlil ředitel Craig Turner. „Před pár týdny jsme zrušit objednávku 70 tisíců dubů, protože je tam nesmíme odeslat,” dodal.

Zdaleka ne první problém 

Rada hlavního města Belfastu si před časem vytyčila cíl vysázet jeden milion stromů. To se jim teď zřejmě nepodaří, protože se jim drtivá většina objednávek kvůli brexitu pozdržela.

Tento problém je jen další z mnoha situací, které odchod Spojeného království z EU přinesl. Severní Irsko totiž kvůli své pozici na mapě fakticky zůstalo uvnitř části regulační unijní sféry, takže některé zboží podléhá zvýšeným kontrolám.

Podle obchodní smlouvy, která vešla v platnost 1. ledna, se tyto regule vztahují hlavně na živočišné produkty a rostliny. Místním rybářům například vadí, že nemohou vyvážet ulovené měkkýše na unijní trh.

Ve čtvrtek bude se zástupci severoirských podnikatelů ohledně všech vzniklých nepříjemnostech jednat zabývat viceprezident Evropské komise Maroš Šefčovič.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků