Hlavní obsah
Bývalý britský ministr zahraničí William Hague Foto: David Mdzinarishvilli, Reuters

Šéf britské diplomacie Hague skončil, opozice mluví o masakru umírněných

William Hague už není britským ministrem zahraničí. V pondělí nečekaně podal demisi. Ve funkci jej nahradí dosavadní ministr obrany Philip Hammond. Oznámil to úřad britského premiéra Davida Camerona. Vládu necelý rok před volbami opouští hned několik ministrů.

Bývalý britský ministr zahraničí William Hague Foto: David Mdzinarishvilli, Reuters
Šéf britské diplomacie Hague skončil, opozice mluví o masakru umírněných

„Po čtyřech letech ve funkci odcházím z postu ministra zahraničí, abych zastával post lídra v Dolní sněmovně," uvedl třiapadesátiletý Hague na Twitteru. Jako frakční šéf v této parlamentní komoře bude mít na starosti koordinaci vládních záležitostí se zákonodárným sborem. Také by měl pracovat na volební kampani Konzervativní strany v důležitých okrscích.

Cameron na Twitteru Haguea za jeho dosavadní práci ocenil. "Jsem potěšen, že de facto zůstane mým politickým zástupcem, sehraje klíčovou roli ve volební kampani a stane se lídrem Dolní sněmovny," dodal premiér.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Odchod třiapadesátiletého Haguea podle vládních zdrojů nebyl vynucený, ministr prý mohl britskou diplomacii nadále vést, pokud by si to přál. Hague dal rovněž na vědomí, že po parlamentních volbách v květnu 2015 se chystá odejít do politického důchodu.

Předvolební šikování

Hagueovo rozhodnutí následovalo krátce poté, co ministr bez portfeje Kenneth Clarke oznámil v pondělí odchod z Cameronova kabinetu.

Premiér změny ve vládě před nadcházejícími volbami ohlásil již dříve.

Svůj úřad opustili i ministr pro policii Damian Green, ministr pro vysoké školství a vědu David Willetts a nejvyšší státní zástupce pro Anglii a Wales Dominic Grieve.

Opoziční labouristé podle BBC označili změny ve vládě za „masakr umírněných”. Komentátoři k tomu poukázali, že premiér Cameron se před volbami zbavuje okoukaných figur, bílých mužů ve středních letech.

Podle zdrojů z řad konzervativců chce Cameron některé posty nabídnout ženám, ale podle komentářů mají kabinet doplnit také provinční představitelé a zástupci menšin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků